Otava je pro zkušené vodáky sjízdná od Čeňkovy Pily, ale voda je v tomto úseku na minimu. Déšť ale průtok zvýší. "V Sušici pak pozor, zde se může průtok dostat až k hranici 50 kubíků a vodní proud získá na rychlosti," podotkl Jančar. Lužnice je dobře splavná od Suchdola nad Lužnicí, o víkendu bude ale sjízdný i její přítok Nežárka.

Vltava má dobrou vodu od Horní Vltavice, větší průtok je i pod Vyšším Brodem a může dále stoupat. "Pozor pak před jezy, což platí při vyšších průtocích obecně, voda je silnější a je potřeba volit místo přistání před jezem dříve než na jeho koruně," uvedl Jančar.

Na jihu země by měly být o víkendu sjízdné i menší toky jako Malše, Černá nebo Blanice, ale jen pro zkušené vodáky. Tyto toky jsou úzké a nepřehledné. Zlepšil se průtok na Ohři a víkendu budou sjízdné i některé její přítoky, které tečou z hor. Lepší průtok má Sázava, dolné tok je sjízdný až do Pikovic.

Na severu Česku stoupá Jizera a Labe, což by mělo pokračovat dnes i v pátek. "Splavné se tak mohou stát i horské úseky těchto řek a pak další menší toky v oblasti jako například Smědá nebo Malé Labe," sdělil Jančar. Sjízdná je také Berounka od Plzně a téměř všechny její přítoky, například Úhlava, Radbuza nebo Mže. V Orlických horách zatím déšť řeky tolik neovlivnil, ale do víkendu se to může změnit.

Řeky na Vysočině jsou sjízdné jen v krátkých úsecích vždy na dolním toku. Méně pršelo v Jeseníkách a tak je Morava stále splavná od soutoku s Desnou, ale i tady se to může do víkendu změnit. Bečva klesá, což by měl déšť zastavit, ale vzestup nebude příliš výrazný. "To platí obecně pro řeky Beskyd a jižní Moravy," dodal Jančar.