„Je to výzva, na kterou se hrozně těším,“ prohlásil ve čtvrtek 21. března chvíli před tím, než se svojí šestičlennou partou nadšenců vyrazil z olomouckého Horního náměstí do známého poutního místa ve Španělsku.

Pro slávu to devětapadesátiletý Langer nedělá.

„Víte, může být doručovaný balík hlavním dějstvím? Vždyť já jsem v podstatě ta přítěž, kterou ti chudáci budou vláčet,“ řekl během rozlučky na Horním náměstí v Olomouci.

Zúčastnily se jí desítky lidí, aby celé výpravě popřály hodně sil, štěstí i zdraví. Mezi nimi i finalista SuperStar Martin Šafařík, který zahrál na kytaru a společně s dobrodruhy zazpíval píseň Poutí k sobě. Ta vznikla speciálně k tomuto šestiměsíčnímu dobrodružství.

Lidé se přidají i na část trasy

S myšlenkou vydat se na jedno z nejvýznamnějších poutních míst Evropy přišel Milan Langer se svojí asistentkou. Pomocí inzerátu dal dohromady tým. Jozef Kivoň dorazil až ze slovenského Strečna.

„Poprvé jsme se setkali loni 27. prosince. Tehdy jsme tohle začali připravovat,“ prozradil.

Přestože se jich na start postavilo šest, jejich výprava bude mít více členů.

„Ozývají se nám lidé, že se k nám chtějí přidat třeba na týden nebo na dva. Půjdou s námi část trasy. Dvě děvčata budou naším podpůrným týmem na dálku,“ vysvětlil Kivoň.

Do batohu poutníci zabalili hlavně oblečení, hygienu, spacák a karimatku. Jídlo mají v plánu kupovat cestou, další potřebné věci si nechají zasílat v balíčkách právě podpůrným týmem, který bude mít na starost i organizační věci. Jozef nemá obavy z cesty ani z počasí.

„Může se stát cokoliv. Prý neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený turista,“ dodal s úsměvem.

Podobně smýšlí i tělesně handicapovaný Langer.

„Počítám s různými nepříjemnostmi, které se ale po každém podobném výletu ukážou jako ty nejzajímavější zážitky,“ netajil nadšení.

A aby to bylo zajímavější, někteří jedinci se z tohoto dobrodružství zkusí vrátit autostopem. Zbytek pravděpodobně zvolí letadlo. Tak šťastnou cestu!

Zážitky Milana Langera a jeho týmu můžete sledovat na Facebooku prostřednictvím stránky Poutí k sobě

Milan Langer (59)
Rodák z Prostějova se od dětství pohybuje na invalidním vozíku. Vystudoval gymnázium pro tělesně postižené v Bratislavě, poté absolvoval německou a italskou filologii na Masarykově univerzitě v Brně.

Celý život zasvětil činnosti v neziskovém sektoru, věnuje se zejména sociálním službám.
Přes 20 let byl předsedou spolku Trend vozíčkářů Olomouc, kde nyní působí jako člen výboru. Rovněž je předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením Olomouckého kraje.
Patří k zakladatelům projektu Bezbariérová Olomouc. Mezi lety 2010-2014 působil v Zastupitelstvu města Olomouce.