„Stávající stavební prvky budou odstraněny a na prostranství před vstupem do zámku se vybuduje nové kruhové náměstíčko s kašnou, kamennou zídkou, chodníky a centrálním schodištěm vedoucím na zámecké nádvoří,“ přiblížila budoucí podobu Marie Machková, mluvčí města, s tím, že součástí úpravy bude i doplnění zeleně a osvětlení.

Vstup do Žerotínského zámku není podle úředníků vyhovující dnešní době. „Současný vzhled celé plochy je poplatný době svého vzniku, tedy 70. a 80. letům minulého století. Použité materiály jsou naprosto nevhodné a nekorespondují s okolní historickou architekturou. Technický stav dlažeb, vodní plochy i mobiliáře je špatný,“ řekl k plánovanému záměru Michal Hub z odboru majetku a investic novojičínské radnice.

Dnes prostoru dominuje obdélníkový bazének, který již zanedlouho nahradí kruhová kašna. Kolem něj povedou dva půlkruhové chodníky s lavičkami. Hlavní schodiště bude nově kamenné, stejně jako opěrná zídka u chodníků. Kolem kašny bude kamenná dlažba.

„Projekt byl připraven a měl se realizovat už vloni. Počítalo se, že práce budou navazovat na další veřejnou plochu, park před zámkem, který je v majetku kraje. Ten ale úpravu prostranství odložil. Město nyní vyhlásí výběrové řízení na dodavatele stavby, a pokud se nevyskytnou komplikace, dílo by mělo být hotovo do podzimu. Náklady na něj by se měly pohybovat okolo tří milionů korun,“ uvedl radní Nového Jičína Pavel Bártek.