Je to jen skála, nic víc, kroutili hlavou turisté z celého světa, kteří se na poslední chvíli snažili v obrovském množství vystoupit na rudě zářící horu Uluru ve střední Austrálii. Skalní masiv, který vystupuje nad rovinatou pouštní krajinu o několik set metrů, se stal v posledních desítkách let cílem snad všech turistů, kteří do této části Austrálie zavítali.

Davy návštěvníků neprospívaly tamnímu křehkému a přitom velmi vzácnému ekosystému, který se na tomto největším monolitu na světě vyvinul.

Důležitější pro rozhodnutí pískovcovou skálu uzavřít pro výstupy turistů byly však motivy náboženské. Roku 1985 byla Ayersova skála, jak se útvar oficiálně nazývá, vrácena původním obyvatelům Aborigineům, aby se o ni starali jako o součást Národního parku Uluru-Kata Tjuta. Celý park se stal oficiálně územím v aboriginském vlastnictví. Přesto trvalo ještě desítky let, než se jim podařilo prosadit od včerejška platný zákaz výstupů turistů na skálu. Množství návštěvníků nerespektujících doporučení na skálu nevystupovat totiž každý rok stoupalo a v posledních letech se počet přiblížil půl milionu ročně.

Křižovatka stvoření

Během minulých dnů, těsně před nabytím platnosti zákazu, se na cestě na skálu tvořily dlouhé fronty návštěvníků, kteří chtěli ještě na poslední chvíli vrchol navštívit. „Poslední den před zákazem výstupu. Stojíme ve frontě od sedmi od rána,“ dal si na svůj Twitter fotku nekonečné fronty jeden z návštěvníků.

Stejně jako mnozí jiní si nedělal těžkou hlavu z apelu aboriginského kmene Anungu, který dosud marně žádal turisty, aby na horu nestoupali. Vedle výzvy k neporušování náboženských tradic kmene také varoval, že výstup může být nebezpečný.

„Při pokusu o zdolání Uluru zemřelo příliš mnoho lidí,“ uváděla většinou turistů nerespektovaná výzva. Faktem přitom je, že tu skutečně zahynuly desítky lidí, kteří se chtěli dostat na vrchol hory. „Je to pro nás velmi posvátné místo. Není to kus kamene, je to jako chrám.“ uvedl pro BBC hlavní důvod jeden z příslušníků kmene Anungu. Podle jejich náboženství je hora křižovatkou stvoření.

Na skalním masivu se také na mnoha místech nachází posvátné kresby původních australských obyvatel. Povolené turistické trasy je sice chránily proti poškození, je také zakázáno tato místa fotografovat, ale turisté však často tyto příkazy nerespektovali.