Exkurze do štol a lomů začíná v Mořině. Návštěvníci dostanou bezpečnostní pomůcky, jsou poučeni o bezpečném chování a vydají se do hlubin země.

Okénková pohlednice Dolní Vltavice – ulice, železný most přes Vltavu, kostel sv. Linharta. (Autor neuveden, odesláno 26. 8. 1906).
Tajuplná podívaná. Kostel se i s celou obcí na chvíli vynoří z Lipna

Průvodce ukazuje zajímavosti a vypráví o historii lomů, štol a k čemu co sloužilo, či dosud slouží. U Malé Ameriky po krásných výhledech do lomu štola zavede návštěvníky ke zvonu, u kterého vypráví pověst o Hagenovi. To byl německý voják, kterému se koncem války nepodařilo uprchnout zpět do Německa, a zabarikádoval se omylem před pronásledovateli ve slepé štole, kde vlastní rukou zahynul.

Strašidelná pověst o Hagenovi

Dodnes po štolách chodí a kdo zazvoní na zvon, toho do roka a do dne dostihne Hagenova pomsta. Legenda se na denním slunci krásně poslouchá, ale když stojíte potmě ve štole a posloucháte kapání vody v okolních prostorách, běhá mráz po zádech.

Černobyl láká fanoušky adrenalinové turistiky tajemnou atmosférou zakázané zóny.
Reportáž, která děsí i udivuje. Jaký byl Černobyl, než ho zahltily davy turistů?

Další zajímavostí je lom Mexiko, ve kterém za války a po komunistickém převratu fungoval pracovní lágr. Za komunistického režimu zde političtí vězni živořili v nelidských podmínkách a museli velmi těžce pracovat, mnoho z nich na následky pobytu zemřelo. Při pohledu do lomu běhá mráz po zádech z úplně jiných důvodů, než před tím u Hagenovy štoly.

Nezapomenutelný pohled se otevírá do lomu Velká Amerika, který vypadá opravdu pohádkově. Modrá voda a vysoké skalnaté stěny vypadají jako z jiného světa.

Posláním organizace je vytvářet a dlouhodobě udržovat pracovní místa pro osoby se zdravotním postižením a tím je integrovat na trh práce
Zelená oáza. Zahradníky přivedla do Enviry evropská dotace
Veřejnosti zpřístupněný bývalý železnorudný hlubinný důl Hraničná v Rychlebských horách
Rychlebské podzemí otevírá veřejnosti. Nahlédněte s námi dovnitř