Překrásné interiéry a zachované původní exteriéry. Ty lákají ročně tisíce návštěvníků prohlédnout si Státní zámek v Telči, který je od roku 1992 zapsán na seznam UNESCO. Tento renesanční zámek si oblíbili i filmaři. Vznikly tu záběry do různých filmů a také slavných českých pohádek. Jednou z nich je i Pyšná princezna režiséra Bořivoje Zemana. Jeho pohádkový snímek letos slaví výročí 65 let od své premiéry. Režisér zámek využil jako sídlo spravedlivého a moudrého krále Miroslava. Kostým této postavy a dalších se letos vrátil do Telče. Návštěvníci tak mají jedinečnou šanci si prohlédnout jejich barevnost. Film je totiž černobílý. Výstava bude zabírat prostory Zámecké galerie až do konce roku.

„Výstava čítá přes padesát kostýmů. Návštěvníci si mohou prohlédnout také obraz s portrétem princezny Krasomily, který byl prohlášen národní kulturní památkou," prozradila zástupkyně kastelána Lucie Norková.

Fotogalerie: zámky a hrad pohádkových princezen

Právě obraz Krasomily má na svědomí, že se do ní zamiloval Miroslav. Podobiznu mu zaslal otec princezny ze sousedního Půlnočního království. Chtěl totiž zjistit, zda by měl Miroslav zájem o ruku dědičky mocné říše. Na výstavě je možné si prohlédnout i další obraz. Na něm je vyobrazen Miroslav jako vojevůdce. Jedná se o jeden ze tří obrazů, mezi kterými si Miroslav vybíral. Chtěl totiž svou podobiznu na oplátku poslat princezně. Krasomila ho ale odmítla. Proto se k ní do zámku Miroslav musel dostat v přestrojení za zahradníka.

JEDINÝ KOUZELNÝ PŘEDMĚT V CELÉ POHÁDCE

Veřejnost si může prohlédnout i jediný kouzelný předmět, který se ve filmové pohádce objevuje. Jde o kouzelnou hrající květinu, kterou Miroslav naučil zahrát píseň. Skrz ni chtěl princezně připomenout dětství, protože si myslel, že díky tomu přestane být pyšná. Originál květiny se ale nedochoval. Oko návštěvníka však nerozezná, že se jedná o kopii.

„Pro výstavu v Telči byla speciálně vyhotovena věrná kopie," řekla Norková. Květina hraje, stejně jako ve filmu, melodii písně Rozvíjej se, poupátko. „V místnosti s květinou je čidlo, které se zapne, když někdo vkročí do místnosti," dodala Norková. Opodál je vystavena loutna, na kterou hrál Miroslav.

„Máme tady vystavenou i jeho vestu, která byla později zmenšena pro jiný film na dětského herce," upozornila na zajímavost Norková. K vidění je i paruka, která zdobila Krasomilu. Vedle paruky leží dokument z vlásenkárny a na něm je možné si přečíst, v jakém filmu byla ještě použita.

Pozornosti návštěvníka by neměly ujít šaty princezny, jako i ostatní kostýmy hrají barvami. Vedle sebe jsou vystaveny dvoje šaty princezny. Jedny jsou hnědočervené. Ty má princezna na sobě, když se poprvé setkává s Miroslavem zahradníkem. Druhé mají žlutou barvu. Ty má Krasomila na sobě, když ji Miroslav učí starat se o květiny v zámecké zahradě. Je v nich také oblečená, když s ním utíká ze zámku.

„Návštěvníci si mohou také pomocí barevných sklíček vyzkoušet, jak se generuje černobílý film na barevný. Mohou se také posadit na trůn krále Miroslava a vyfotografovat se," dodal kastelán zámku Bohumil Norek.

Filmaři v Telči natáčeli pouze exteriéry z Miroslavovy země. „Filmovalo se v exteriérech, a to v zahradě u reliéfu Neptuna, na hlavním nádvoří a na ochozu. Tenkrát zámek vypadal trochu jinak. Ve filmu zem hlavního nádvoří například tvoří písek, teď už tu ale máme kamennou dlažbu," hledala rozdíly Norková.

V Telči bylo natočeno jen několik záběrů, které ve filmu trvají pár minut. Interiéry obou království pochází ze zámku Hluboká, kde bydlela Krasomila. Točilo se i v Třeboni, Českých Budějovicích, Jetřichovicích, Huntířově na Děčínsku a v okolí Panské skály. Krasomilu ztvárnila Alena Vránová a Miroslava herec Vladimír Ráž.

Výstava Pyšná princezna, návštěvní doba: 1. července 31. srpna, út-ne 9.00-17.45

Vstupné: plné 70 Kč; děti 6-15 let 40 Kč; studenti 15-26 let (ISIC) 40 Kč; senioři nad 65 let 40 Kč;

Vstupné zdarma: držitelé průkazu ZTP/P a průvodci ZTP/P; držitelé průkazu ZTP do 18 let

Jak se tam dostat: Nejlépe jet po D1, sjet na Jihlavu, dále po E59, odbočit na Markvartice a po E23 dojedete až do Telče. Centrální parkoviště se nachází od zámku cca 10 minut. Z něho se dostanete k zámku přes zámecký park, vstup u oranžérie.

TIP Deníku: Rozhodně si nesmíte nechat ujít ani historické centrum města s uzavřenými rybníky a branami.

TRÁPENÍ JASNĚNKY NA FRÝDŠTEJNĚ

Hrad Frýdštejn se tyčí nad Malou Skálou na Jablonecku a patří i s Pantheonem a skalním hradem Vranov mezi hlavní dominanty Vranovského hřebene. Hrad se proslavil zejména v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Ať už se na skalní hrad vydáte ze stejnojmenné obce či z Malé Skály, již z dálky váš pohled upoutá patnáctimetrová věž, která je zpřístupněna teprve 14 let a nabízí výhledy na Český ráj. Přístup je umožněn do všech zákoutí hradu, ve kterých přebývaly čarodějnice i vězněná Michaela Kuklová.

Jak se tam dostanete: Po D10 do Turnova, poté po E65 do Malé Skály, z obce vede odbočka přímo na hrad.

Otevírací doba: po-ne 10.00-17.00

TIP Deníku: Jen kousek od hradu je Hruboskalsko

NESMRTELNÁ TETA VLÁDLA VRANOVU

Po princezně Pavlínce zatouží chasník Matěj. Než ji získá, svádí boj s nesmrtelnou tetou Závistí. Příběh z pohádky Nesmrtelná teta se točil na jihomoravském zámku Vranov nad Dyjí. Kdo z návštěvníků se ale bude chtít, jako rádci v pohádce, zadívat z balkonu zámku na nádvoří, má smůlu. Balkon je totiž ve skutečnosti otočený do údolí. Ve filmu si zahrály i dvě stovky místních. „Hráli jsme dvořanstvo," řekla jedna z komparzistek Marie Procházková.

Jak se tam dostat: Cesta vede z Brna přes Židlochovice a Znojmo, 600 metrů od zámku je hlídané parkoviště.

Otevírací hodiny: út-ne 10.00-17.00

TIP Deníku: od letošního roku projdete i tajnou chodbou určenou původně jen pro šlechtu. Páni jí chodili do kaple.

ŠÍLENĚ SMUTNÁ HELENA NA BLATNÉ

Šíleně smutná princezna je česká filmová pohádka režiséra Bořivoje Zemana natočená v roce 1968 s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem v hlavní roli. Ve filmu s nezapomenutelnými melodiemi si „zahrál" také Vodní zámek v Blatné v jižních Čechách. Konkrétně rybník v zámecké zahradě a nádvoří, kde se měla uskutečnit poprava podvodníka. Naštěstí komoří Kokoška včas překoktal udělenou milost.

Jak se tam dostanete: Po D5 a odbočit na E49 sněr Nepomuk a po ní jet až do Blatné, nebo po D4 a za Třebkovem sjet na E49

Otevírací doba: út-ne 10.00-17.00

TIP Deníku: V první polovině července se zde koná 31. ročník Jihočeských klavírních kurzů