Výletní loď se proto nově přesunula na okraj Olomouce, do městské části Nové Sady za Kojenecký ústav.

Plavby Olomouc vstupují do své čtvrté sezony, letos však s jiným místem.

Zázemí provozovatelé nově našli u občerstvení Posezení U vodníka.

Trasa se ale prodloužila a výletníky nově může zavést až k jezu nedaleko obce Kožušany – Tážaly.

„Koncem března jsem se dozvěděl, že se harmonogram prací na protipovodňových opatřeních mění, v létě se bude vypouštět celá řeka Morava a bude se bagrovat. Proto jsem hned začal řešit náhradní řešení, ať lodě nejsou na suchu. Přemýšlel jsem, kde v Olomouci nebude problém s hloubkou vody. Až pak jsem si díky dalším lidem uvědomil, že úsek pod Kojeneckým ústavem je splavný,“ uvedl Šimon Pelikán, majitel Plavby Olomouc a kormidelník v jedné osobě.

Dvouhodinová plavba přírodou

U občerstvení Posezení U vodníka tak vyrostlo nové přístaviště, sezona se otevřela už minulý víkend.

„Na nějaký čas tedy opouštíme plavby po historických krásách města a poplujeme přírodními krásami Olomouce. Lidé uvidí místa, která nemají šanci jinak vidět. Zaměříme se na to, co v těchto končinách žije, že tam mají domov bobři, ptáci, ryby a dozvědí se poutavé informace o životě kolem řeky,“ pokračoval Šimon Pelikán.

Loď pojmenovaná Marie Terezie se po vodě plaví už od minulého týdne a to každý den.

Standardní plavba trvá 45 minut, soukromé jízdy však lze protáhnout na hodinu až dvě.

„V rámci soukromých plaveb bude možné jet až ke Kožušanskému jezu, plavba tak může mít až dvě hodiny a vice. Je to přírodní úsek, který není ohraničený budovami, maximálně meandrem,“ doplnil kapitán lodi.

Ceny zatím zůstávají stejné jako v předchozích letech. Dospělí za standardní poznávací jízdu zaplatí 120 korun, děti, studenti a senioři zaplatí 90 korun.