Jaká je ideální trasa prohlídky Vídně pro člověka, který do rakouské metropole zavítá poprvé a třeba jen na prodloužený víkend? Nejlepší je začít dopolední prohlídkou katedrály sv. Štěpána a pak se po pěší zóně Graben vydat směrem k Hofburgu.

Není dobré se vyčerpat návštěvou všech unikátních památek – zkuste si například zajít do kostela Augustinenkirche a pak si prohlédnout Císařské komnaty. Za návštěvu stojí například i Muzeum císařovny Sisi.

Žasnout ale můžete i při pohledu na korunovační klenoty v klenotnici (Schatz-kammer) či královskou kapli (Burgkapelle) ze 13. století. Projděte se pak parkem Burggarten a vycházku zakončete proslaveným gulášem v Café Drechsler.

Druhý den brzy ráno vyrazte na trh Naschmarkt, navštivte MuzeumQuartier a večer věnujte některému z vyhlášených barů v ulici Wieden. Víkend pak lze zakončit v překrásných zahradách Schönnbrunnu a na závěr se vypravit za zážitkem do jednoho z mnoha divadel.

Znalci němčiny jistě ocení současnou rakouskou činohru, ti ostatní musí vytáhnout z peněženky větší obnos a zhlédnout produkci Státní opery (Staatsoper, zde je dobré si ale rezervovat lístky alespoň tři měsíce předem).

Mozart, kam se podíváš

Ano, v majestátní Vídni naleznete spoustu míst zasvěcených jedinci, kterému „jeho Pražané tak rozumějí“. Skoro na každé rušnější křižovatce či ulici uvidíte člověka, který v převleku božského Wolfganga prodává vstupenky na všelijaké koncerty.

"Zlobivé dítě" tu najdete opravdu všude od Burggarten, kde má sochu, až po Mozarthaus, kde skladatel žil a napsal část svého fenomenálního díla. V schönnbrunské oranžerii se vám možná zadaří poslechnout si i část jeho skladeb.

Zvláštním zážitkem, který možná není úplně pro každého, je návštěva španělské jezdecké školy a vídeňských lipicánů. Jejich historie se datuje do roku 1520, kdy Ferdinand I. ze Španělska na císařský dvůr výjimečné koně dovezl. Arcivévoda Karel II. pak ve slovinském městečku Lipizza založil jejich chov.

Nakonec se koně přestěhovali do Piberu nedaleko Štýrského Hradce (Graz). Turisté dnes mohou pozorovat, jak se statná a krásná zvířata vzpínají a tančí v rytmu valčíků. Jejich disciplinovanost a kázeň, vznešené držení a zvláštní klid jsou opravdu nevídané.

Linec, techno i mystika

A další osvědčený tip? Linec, místo, které mají Češi spojeno zejména s tradičním vánočním cukrovím. A také město, které nabízí několik zajímavých, netradičních možností k výletům a trávení volného času. Expresem, který jede přes České Budějovice, jste navíc v Linci za pár hodin. A pokud milujete železnici, přesedněte hned na centrálním náměstí na její horskou variantu, prý jednu z nejstrmějších na světě.

Půjde o krásný, i když lehce adrenalinový výlet na místní horu Pöstlingberg. Z její výšky se vám naskytne nádherný výhled na celé město, poutní baziliku i místní ZOO. Lze se zde také projet jeskynní dráhou nebo navštívit říši trpaslíků.

Turisté většinou neopomenou navštívit místní Mariánský dóm. Byl sice postaven až v polovině 19. století, a to v novogotickém stylu, ale pojme prý až dvacet tisíc osob.

Velmi pokrokový linecký biskup tu pořádá i multimediální projekce a videomappingy, občas prostor nabídne i ke koncertům techna. Ve věži ve výšce 62 metrů nad zemí tu naleznete dokonce poustevnickou místnost, do které se můžete zcela uzavřít před okolním světem bez mobilu, laptopu a knih. Jediným povoleným dopingem je Bible…

Ale pozor, v linecké poustevnické cele nepřebýváte o hladu! Jídlo vám podle vašich preferencí totiž připraví místní restaurace Kolping a strčí vám je přímo za dveře. Vy musíte jen udělat tři sta devadesát pět kroků dolů i nahoru a s výjimečným pokrmem se vrátit zpět do své "vymazlené" trucovny. Kromě postele a kuchyňky máte k dispozici toaletu i umyvadélko, přitom žádný kontakt se světem, zkrátka jen se svými myšlenkami. Navíc se můžete kochat překrásným výhledem na město. Zajímavá "poustevnická" dovolená, což?

Kokoschka a děsivé vize budoucnosti

Milujete umění? Nenechte si ujít Muzeum Lentos, moderní galerii na břehu Dunaje. Stálicemi tu jsou obrazy Kokoschky, Klimta a Schieleho, v rámci dalších výstav předvádějí také jiné autory. Působivým vizuálním zážitkem je i fasáda, v noci totiž mění barvu.

Pokud jste ale vyznavačem současného umění, neopouštějte břehy řeky a vydejte se na Mural Harbor. Kdysi to byly hnusné doky, dnes se díky partě nadšených lidí změnily v neobyčejnou galerii pod širým nebem.

Obrovské vysoké průmyslové haly zdobí umělecké graffiti od výtvarníků z celého světa a neustále přibývají další. Ne, nečekejte složité tagy ani nesmyslné hieroglyfy, jde opravdu o umění. Sprejeři v rámci této ojedinělé výstavy navíc tvoří svá díla zdarma, bez nároku na honorář, dostávají pouze barvy. Zapojit se můžete i vy, pro návštěvníky je tu připravena celá jedna zeď.

S dětmi se vyplatí navštívit i Muzeum budoucnosti Ars Electronica. Pravda, pro někoho to může být i trochu nepříjemný zážitek. Reálně zde totiž můžete spatřit, co nás všechny za pár desítek let čeká. Ovšem řídit dron na dálku, pouze pomocí myšlenek, je tak zajímavé… A zbožňují vaši potomkové 3D realitu? Vyplatí se tedy zajít i do unikátního kina Deep Space 8K, tady vás totiž podobná realita doslova pohltí.

Klikněte si a jeďtePokud máte v horkých letních měsících pocit, že se uprostřed měst uvaříte, existují ještě staré dobré rakouské Alpy. Můžete se kochat nevšedními výhledy a dát si pořádně do těla. Například takový vysokohorský trek napříč pohořím Schladmingských Taur! Pomocníkem vám může být interaktivní klikací trekovací mapa na www.wilde-wasser.at.

Chcete ujít ještě víc? Vyrazte na Dachstein, třeba na některou z dálkových tras, které vedou od chaty k chatě.

Jedna z nejhezčích túr se dokonce jmenuje "Od ledovce k vínu". Začíná na Dachsteinu a dovede vás do Sankt Anna am Aigen (mimochodem také na skvělé štýrské ryzlinky). Trasa má 548 km a 35 etap, projdete se při ní i nádhernými alpskými loukami v národním parku Gesäuse, či navštívíte termální lázně Bad Radkersburg.

Zlatým hřebem celé trasy je národní park Kalkalpen, od loňského roku památka UNESCO. Pokud si ale nemůžete vzít několikatýdenní dovolenou, nevadí. Z trasy si lze vybrat i jen její určitou část, inspiraci nabízejí stránky www.steiermark.com. Pomocníkem mohou být si speciální taxíky pro milovníky trekingu, které se nazývají Wandertaxis.