První lyžařské závody uspořádal Sportovní klub v Novém městě na Moravě již v zimě roku 1910. Pro místní sport je ale důležitější rok 1934, ve kterém se v Novém Městě na Moravě uskutečnil první ročník závodu Zlatá lyže Českomoravské vysočiny.

V následujících letech proslavil město natolik, že od 70. let 20. století byl pořádán jako mezinárodní a od 80. let je součástí Světového poháru v běžeckých disciplínách.

Díky této dlouholeté sportovní tradici se může místní Horácké muzeum jako jedno z mála muzeí v České republice pochlubit expozicí lyžování. Dozvíte se v ní o historii lyžařského sportu v návaznosti na místní výrobu lyží.

Modely lyží i stará dílna

Dříve než ke sportu se lyže na Novoměstsku nejprve používaly k praktickým důvodům – pro přesuny do těžko přístupných míst. Dřevěná prkýnka si lidé brzy oblíbili a začali si je vyrábět i po domácku. Jedním z průkopníků byl stolař Adolf Slonek z Rokytna, který špičky lyží ohýbal v kuchyni pomocí páry stoupající z hrnce na plotně.

Později vznikla firma na výrobu nábytku a lyží Bratří Slonkové, která díky druhé světové válce začala prosperovat až po roce 1945. K výrobě lyží se nejprve používal jasan, později se osvědčilo tvrdé světlé dřevo takzvaný hikor (například bílý ořech).

V muzeu nyní najdete i třímetrové vyřezávané kousky nebo takzvané dužky zhotovené ze sudových prkýnek, které sloužily chudší vrstvě obyvatel. K vidění je zde i skládaný model lyží, který je ale spíše technickou raritou – jezdit na něm se totiž nedalo.

„Součástí expozice jsou nejen ukázky lyží od nejstarších až po současnou produkci, výstroj lyžařů v nejrůznějších obdobích a diplomy a ceny novoměstských závodníků. Ale také část staré dílny a takzvaná lyžařská stanice,“ říká ředitelka Horáckého muzea v Novém městě na Moravě Sylva Tesařová.

Součástí staré dílny jsou navíc kachlová kamna, nad nimiž se suší na svou dobu moderní prádlo lyžařů. Část expozice se letos z úsporných důvodů musí vtěsnat z původně tří místností do dvou.

„Místnost se uvolňuje na novou expozici dějin města a postupně z ní beru potřebné exponáty. Muzeum je ale otevřeno a myslím si ale, že i přes tyto úpravy je toho u nás k vidění dost,“ dodává Jaroslava Šmídová.

Můžete i na závodní trať

Nové Město však zdaleka nežije jen historií. Okolí města je protkáno sítí lyžařských stezek a závodních okruhů o celkové délce 100 kilometrů. Vybrat si můžete mezi náročnějšími trasami o délce přes patnáct kilometrů (Studnický okruh), trasami s kouzelnými výhledy do okolí (Sněženský či Jimramovský okruh) nebo rodinné okruhy vhodné pro rodiče s menšími dětmi.

„Pro ty doporučuji nenáročnou trasu ze Třech studní, kde je také parkoviště, směrem ke Kadovu,“ říká Jaroslava Šmídová z Informačního centra v Novém Městě na Moravě.

„Buď mohou dojet až na Kadov, kde je další občerstvení nebo odbočit nad Kadovem směrem na Fryšavu, objet ji a vrátit se zpět na Tři studně. Trasa má celkem zhruba šest kilometrů,“ doplňuje.

Ke stávajícím trasám přibyl letos také nový lyžařský okruh Na Americe o délce pěti kilometrů. Okruh začíná u hotelu Ski a vede mezi silnicí na Vlachovice a Jiříkovice, „Má dvě stopy pro klasické lyžování a, na rozdíl od ostatních tras, i jeden upravovaný pás pro bruslení,“ doplňuje Jaroslava Šmídová.

Projet se můžete i na trase pro závodní lyžaře, jenž nese název podle mezinárodního závodu konaném každoročně v Novém Městě na Moravě – Zlatá lyže. „Areál Zlaté lyže je pro veřejnost otevřen v době mimo závody a závodní tréninky. Většinou jde o večerní lyžování,“ dodává Jaroslava Šmídová. Každý týden aktualizovaný rozpis hodin pro veřejné užívání areálu Zlatá lyže najdete na webových stránkách města.

Další expozice v muzeu

Čas generací
– expozice lidové kultury severní části moravského Horácka
Sklářství
– horácké sklo z 18. století.
Železářství
– exponáty z Kadova (nejvýznamnější huti na novoměstském panství)
Školní třída
– třída z 30. let 20. století slouží k volnému užití všech věkových skupin návštěvníků
Mineralogická expozice
– sbírka minerálů z nejbližšího okolí
Mlejnek z Víru
– mechanický mlýnek poháněný vodním kolem

Informace na: