Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vypravte se po stopách otce genetiky Mendela do srdce Moravy

Jeho jméno se zlatým písmem zapsalo do dějin vědeckého světa. Johann Gregor Mendel, zakladatel genetiky, autor základních zákonů dědičnosti, je díky svým výzkumům řazen k pilířům moderní vědy. Za svého života se, bohužel, nedočkal docenění své práce, v průběhu dvacátého století byly ale jeho objevy shledány převratnými.

16.7.2018
SDÍLEJ:

Rodný dům Johanna Mendela v Hynčicích (dnes Vražné)Foto: CC BY-SA 3.0: Palickap; Wikimedia

Mendelův životní příběh připomíná román. V roce 1822 se Antonu a Rosině Mendelovým, německy mluvícím rolníkům z Hynčic na severní Moravě, narodil jako druhorozený malý Johann. Už na místní základní škole projevoval nezvyklou bystrost a nadání pro studium.

V obci Vražné, jejíž součástí dnes Hynčice jsou, lze navštívit rodný dům J. G. Mendela. V roce 2007 byl kompletně zrekonstruován a dnes je v něm umístěno muzeum, které přibližuje život a dílo tohoto vědce.

V rámci muzea lze rovněž zhlédnout exponáty, které přibližují venkovský život Moravského Kravařska. Prostory této kulturní památky lze využít i pro rodinné oslavy, svatby, firemní semináře a podobně.

Kde přespatPřímo ve Vražném se nachází rybník Pod Emauzy s rekreačním areálem, kde se lze koupat, věnovat rybolovu či si zahrát malou kopanou nebo volejbal. Lze zde i stanovat a je zde k dispozici klubovna s vybavenou kuchyňkou. Ceny za pronájem jsou od pondělí do čtvrtka 200 korun, od pátku do neděle 500 korun a za celý týden zaplatíte 700 korun. Součástí je také vratná záloha ve výši 500 korun. Vstup do areálu je volný, táboření a využití sportovišť nutno dohodnout s Obecním úřadem ve Vražném.

Brněnský klášter

Z rodné vsi odešel studovat na piaristickou školu do Lipníka nad Bečvou a s vynikajícím prospěchem posléze složil maturitu na gymnáziu v Opavě. A přestože se rodina potýkala s nepříznivou ekonomickou situací, začal studovat na Filozofickém ústavu v Olomouci.

Nedostatek financí na další studia v roce 1843 vyřešil vstupem do augustiniánského kláštera na Starém Brně. Tam přijal řeholní jméno Gregor.

V Brně mladý Mendel studoval teologii a také absolvoval přednášky o zemědělství, ovocnářství a vinařství. V srpnu 1847 byl vysvěcen na kněze a o rok později se stal duchovním v jedné z brněnských nemocnic. Depresivní prostředí na něj ale zapůsobilo natolik silně, že sám málem onemocněl, a proto jej opat doporučil coby učitele na gymnázium ve Znojmě.

Posléze ještě studoval ve Vídni, kde se intenzivně zabýval řadou oborů, jako fyzika, matematika, chemie, anatomie či fyziologie rostlin. Také si osvojil kombinatoriku, kterou posléze využil při pokusech s křížením rostlin.

Zjevný univerzální talent i po návratu do Brna neustále studoval a zdokonaloval se v dalších oborech jako třeba botanice či meteorologii.

I hrášek se může stát světovým

Kolem roku 1856 začal se svými pokusy s rostlinami, jejichž výsledky mu později zajistily pevnou pozici ve vědecké síni slávy.

Na klášterní zahradě křížil různé druhy rostlin, především se ale věnoval pokusům s hráškem. Shromažďoval různé druhy hrachu, časem se dopracoval až k počtu čtyřiceti odrůd.

Jeho první pokusy spočívaly v tom, že zkoumal stálost znaků jednotlivých hrachových odrůd a pak pokračoval experimentálním křížením. Na základě svých precizních záznamů, které si o pokusech vedl, vypracoval soubor pravidel o tom, jak dochází k přenášení znaků z rodičovské generace na potomky, které známe jako Mendlovy zákony dědičnosti.

Považoval se za meteorologa

Od roku 1862 rovněž začal s meteorologickým výzkumem pro Meteorologický ústav ve Vídni a těmto pozorováním, která prováděl s železnou pravidelností a velice precizně, zůstal věrný až do konce života.

O meteorologii nakonec napsal devět knih, inicioval zakládání meteorologických stanic například v Těšíně, Hranicích nebo na Hukvaldech. V klášterní studni měřil hladinu podzemní vody, sledoval koncentraci ozonu i slunečních skvrn a sám sebe vnímal spíše jako meteorologa. Je po něm proto pojmenována i první česká vědecká stanice v Antarktidě.

Mendelovo muzeum

O genetice a životě a díle J. G. Mendela se lze mnohé dozvědět v Mendelově muzeu v Augustiniánském opatství na Starém Brně, kde Mendel coby opat působil a kde také roku 1884 zemřel.

Expozici využívající moderní výstavní metody tvoří mj. autentické předměty a animace. Prohlédnout si lze i rukopis jeho zásadní práce Pokusy s hybridy rostlin. Dětští návštěvníci se mohou zábavnou formou seznámit se základy genetiky.

Venku si pak lze prohlédnout i zahradu, zbytky skleníku, v němž Mendel své pokusy prováděl, záhon názorně demonstrující základy genetiky a také včelín, neboť Mendel byl náruživým včelařem a věnoval se i křížení včel.

V zrcadle stvoření

V rámci putování za J. G. Mendelem můžete navštívit i Nový Jičín, kde se ve Smetanových sadech nachází pomník s názvem V zrcadle stvoření věnovaný tomuto vědci.

Autorem monumentu, který vznikal v letech 1929-31 a jehož základ tvoří kašna, je slezský sochař Josef Obeth. Ten jméno vědce na soklu pod bustou vyvedl nezvyklým způsobem písmeny připomínajícími chromozomy.

A když už v Novém Jičíně budete, určitě byste měli navštívit Laudonův dům, v němž lze zhlédnout dvě interaktivní expozice. První je věnována tradiční výrobě klobouků, kde si můžete pokrývky hlavy i vyzkoušet, a ta druhá přibližuje osobnost maršála Laudona.

Nejen vědecký festivalMendel je… vědec, to je název festivalu, který se od 20. do 22. července uskuteční na počest jedné z nejslavnějších osobností Brna. Na pódiu v brněnském Opatství se budou střídat vědecko-po-pulární vystoupení, zahraje skupina Support Lesbiens.

V areálu bude probíhat i doprovodný program pro děti a večer zakončí videomapping na budově Opatství. Program bude i v Botanické zahradě, Arboretu MENDELU, na Hvězdárně a planetáriu, v ZOO Brno ad. V neděli pak proběhne bohoslužba v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí.

Autor: Alice Taussiková

16.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 19 000 Kč

Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci PRACOVNÍK/-ICE VÝROBY - UDÍRNY. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK/-ICE VÝROBY - UDÍRNY, , V případě zájmu se dostavte osobně nebo pište na e-mail v.klusakova@masojicin.cz nebo volejte na tel.:+420 721 952 109 v době od 8.00 - 14.00 hodin., , Nápln práce: obsluha udíren, uskladňování zboží v chladírnách a sušárně., Možnost směnovat nebo stabilně pracovat na vybranou směnu (dle dohody), 1. směna od 6.00 - 14.00, 2. směna od 14.00 -22.00, , Nabízíme: zaměstnaneckou kartu na nákup firemních výrobků a stálou zaměstnaneckou slevu, zaměstnání na dobu určitou (1 rok)., Vhodné i pro absolventy/-ky.. Pracoviště: Maso jičín s.r.o. pracoviště, Konecchlumského, č.p. 1075, 506 01 Jičín 1. Informace: Veronika Klusáková, +420 721 952 109.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 14 900 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, jedná se o spediční činnost v autodopravě, , Požadavky:, Znalost práce na PC, angličtina slovem i písmem na komunikativní úrovni, výhodou znalost programu Raal, Timocom, , Nabízíme:, možnost práce i na zkrácený úvazek; možno uzavřít i DPP; po zapracování možnost práce z domu; možnost prodloužení prac.smlouvy na dobu neurčitou, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: marcone@seznam.cz. Pracoviště: Vladimíra marčonková, Chmelničky, č.p. 401, 750 02 Přerov 2. Informace: Vladimíra Marčonková, +420 725 281 596.

Administrativa - Přijmeme faktkuranta/tku 30 000 Kč

Přijmeme šikovnou, komunikativní a spolehlivou fakturantku/fakturanta do velkoobchodu zeleniny a potravin, na přijímání objednávek, vystavování dodacích listů, naskladňování zboží a vyřizování telefonů. Praxe s PC podmínkou, znalost programu Helios výhodou. Denní provoz (8,5 hodiny) + extra víkendy, požadujeme češtinu slovem i písmem. Nabízíme indiviuální přístup, práci v pohodovém kolektivu, osobní nákupy za zvýhodněné ceny. Své životopisy zasílejte e-mailem: Nástupní plat až 30.000 Kč HM.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 16 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: místo realizace zakázky., Požadujeme: vyučení v oboru, praxe na pozici zedník, ochota cestovat.. Pracoviště: S.o.k. stavební, s.r.o. - pracoviště - průmyslová zóna třebíč, hrotovická ul., Hrotovická-Průmyslová Zóna, č.p. 162, 674 01 Třebíč 1. Informace: Jaroslav Tylčer, +420 568 838 830.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
11

Další skandál? Pojišťovny platily za lék bez důkazu o účinku

V italském Janově se zřítil most
5 30

Most se zhroutil jako by byl z mouky. Silnice zmizela a já padal, popsali svědci

Sasko nejsou jen Drážďany. Poznejte slavnou historii malebných německých měst

Kousek od hranic s Německem leží řada míst a měst, s nimiž nás pojí společná historie. Sasko nejsou jen Drážďany, slavný míšeňský filigránský porcelán či vysoce kvalitní víno, ale i malebná městečka, pevnosti a hrady na břehu Labe. Ať už se vydáte do Saska za nákupy, či zábavou, mějte oči otevřené, všude na vás totiž číhá překvapení. 

Pražského šoféra, který přežil pád janovského mostu, prozradila fotka

Český řidič, který se s kamionem pražské spediční společnosti SPED-IT nacházel na mostě v italském Janově právě ve chvíli, kdy se zřítil centrální pilíř, měl veliké štěstí. Byl totiž jedním ze zraněných, které z trosek vyprostili záchranáři.

Do lidí v Londýně najel Brit původem ze Súdánu, píší britská média

Útočníkem, který v úterý srazil autem u britského parlamentu v Londýně cyklisty a tři zranil, je devětadvacetiletý Brit súdánského původu Salih Khater. Ve středu to uvedly přední britské deníky.

Viděl jsem přistávat ruské Antonovy, vzpomíná režisér Václav Vorlíček

V noci na 21. srpna 1968 překročila vojska Varšavské smlouvy hranice Československa. Státy sovětského bloku tak "bratrskou pomocí" zabránily uvolňování poměrů v zemi, po pražském jaru přijely tanky a nastoupila normalizace. Deník skrze vzpomínky pamětníků připomíná výročí 50 let od invaze.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT