Muzeum u Borovna na Plzeňsku je jediným veřejnosti přístupným skladem jaderné munice na světě. Do úprav areálu, kde byly do roku 1990 uskladněné desítky jaderných hlavic, se nadace chce pustit až po předání brdského vojenského újezdu obcím. Část bývalých sovětských skladů a okolí by pak zvelebovala, řekl zakladatel nadace Václav Vítovec.
Nadace má sklad munice zapůjčený na osm let. "Dva roky už jsou vyčerpané. Po roce 2016 budeme usilovat o převod na neziskovou organizaci," uvedl. Areál patří pod vesničku Borovno, která dlouhodobě vyzývá armádu, aby se o něj starala.
Před vstupem do muzea chce nadace vybudovat návštěvní centrum, přednáškový a promítací sál na filmy o historii jaderného zbrojení. "Školy nemáme kam posadit," řekl Vítovec. Nadace tam zatím nemůže provádět žádné stavební zásahy. Nejcennější na objektu podle něj je, že plní přesně to, k čemu by takovéto objekty měly sloužit, tedy "k důstojnému připomenutí historie a vzdělávání mladých lidí".
Zájem o prohlídky byl po otevření muzea obrovský, denně na ně přicházelo 100 až 130 lidí. Trojice nadšenců, Vítovec, Milan Skočovský a Milan Linhart, kteří dávají do muzea veškerý svůj volný čas, už to nebyla schopná zvládnout. Letos proto muzeum otevírá jen na objednané víkendové termíny.
"Některé exponáty jsou nevyčíslitelné hodnoty, protože jsou jediné na světě. Například klíč k raketě Scud, kterým se odpaluje raketa, která může nést jadernou hlavici," uvedl Vítovec. Dále infradalekohled a přístroje, u nichž není jasné, k čemu byly. O výměnu některých exponátů měli obrovský zájem Britové, dodal.
V muzeu byli například premiér Bohuslav Sobotka, Miloš Jakeš, delegace z Austrálie a Nového Zélandu, bývalí zpravodajští britští důstojníci nebo bývalý šéf laboratoří v Los Alamos Robert Kelley, který znal otce americké vodíkové bomby. Dále novináři z Reuters, AP a Tokio Šimbun. Mexická televize tam natočila nejúspěšnější reportáž z východního bloku, kterou vidělo 200 milionů lidí. "O publicitu se přitom vůbec nestaráme, ale je to zcela výjimečné historické téma i pro aplikaci na budoucnost. Protože jaderné zbraně jsou stále ve výzbroji a jsou děsivější než ty z doby před rokem 1989," dodal Vítovec.