Průměrná částka, kterou lidé za hranicemi utratí, se letos zvýší na 2350 Kč na osobu. „Růst je zapříčiněn nejen přirozeným růstem cen vlivem inflace, ale zároveň lidé jsou okolnostmi nuceni nakupovat stále větší množství zboží, aby se jim cesta za nákupy do zahraničí, i vzhledem k růstu cen pohonných hmot, vyplatila," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek.

Stále více Čechů vyjíždí každý rok nasát atmosféru Vánoc především na německé a rakouské vánoční trhy, vůbec nejvíc ale Češi za nákupy cestují do Polska, a to především z příhraničí. V Polsku se může na jednom nákupu ušetřit až 15 procent z ceny, kterou by zákazník zaplatil v ČR. Vyplatí se tam také načerpat pohonné hmoty, protože litr benzínu či nafty v Polsku stojí v přepočtu až o tři koruny méně než v Česku.

„Zatímco do Polska se jezdí především pro levnější potraviny, tudíž na tzv. týdenní nákupy, v Německu Češi nakupují hlavně oblečení a drogistické zboží. Zároveň v Německu lidé nakupují kvalitnější potraviny než u nás, a přitom za téměř srovnatelné ceny," dodal Beránek.

Podle průzkumu agentury IBRS se do zahraničí na předvánoční nákupy letos vydá až 17 procent obyvatel ČR. Češi se za nákupy nejčastěji vydávají do Německa, Rakouska a Polska. Cílem českých spotřebitelů jsou především nákupy oděvů, potravin, parfumerie či kosmetiky a elektroniky.

Zahraniční nákupy před Vánoci lákají více ženy (19 pct) než muže (14 pct). Muži častěji než ženy v zahraničí utrácí za elektroniku, ženy zase za kosmetiku a parfumerii a oděvy.