Princ Bajaja, Princ a Večernice, Arabela nebo Nesmrtelná teta. Všechny tyto filmové pohádky mají jedno společné. Hrad Valdštejn u Turnova v Libereckém kraji a jeho okolí, kde se řada scén natáčela.

Poprvé se filmaři na hradě objevili koncem šedesátých let minulého století, kdy se tu točila pohádka Princ Bajaja v česko-slovenském obsazení. Princeznu Slavěnu si zahrála tehdejší filmová hvězda Magda Vášáryová. Prince Bajaju hrál rovněž slovenský herec Ivan Palúch.

Ten v přestrojení za neznámého zachránce ujíždí po nádvoří hradu před Černým princem. Z kamenného mostu je zase záběr, kdy princeznu posílají jako oběť drakovi. Filmaře ale nezlákaly jen exteriéry nejstaršího hradu v Českém ráji z 13. století. Po stopách prince Bajaji se můžete vydat také skalním bludištěm, které vede z Valdštejna na nedaleký zámek Hrubá Skála.

Tady se točily například scény, kdy Bajaja najde ve skále kouzelný meč, nebo když odpočívá po souboji s Černým princem na skalním loži, zvaném Adamovo. Na nádvoří zámku se točila scéna s rytířským soubojem i vlastní souboj s loupeživým rytířem a shazování lumpů z hradu dolů do propasti.

Na nedalekém Kopicově statku (mimochodem i jedním z dějišť pohádek Nesmrtelná teta a Princ a Večernice) zase princ Bajaja seskakuje z pavlače a dává se do boje s pohůnky svého soupeře. Točila se tu i scéna v renesanční krčmě. Tu byste ale na Kopicově statku hledali marně. Celá totiž vznikla v barrandovských ateliérech, stejně jako tříhlavý drak, který měl od hlavy po ocas 36 metrů. Jen jedna hlava měřila 3 metry.

Film byl poprvé uveden v normalizačním roce 1971. V titulcích je uvedena jako autorka scénáře Eva Košlerová. Ta ale pouze kryla skutečné autorství zakázanému Františku Pavlíčkovi.

A ještě jedna zajímavost, která se váže k pohádce Princ Bajaja. Hedvábné šaty princezny Slavěny si můžete prohlédnout na pohádkové výstavě, která proběhne v areálu hradu Valdštejn během prázdnin. „Šaty jsou velmi krásné a jako jediné je nenavrhoval Theodor Pištěk, ale návrhářky Eva Lackingerová a Naděžda Ptáčková, takže šaty nejsou výsledkem fantazie, ale vycházejí z dobové módy, zejména empíru. Zajímalo nás, jakou měly velikost. Změřili jsme, že představitelka princezny Slavěny, 23letá Magda Vášáryová měla v době natáčení, tedy v roce 1971 pouhých 164 centimetrů," prozradil kastelán hradu Martin Hašek. A pokud vás zajímalo, kdo propůjčil hlas Bajajovu koni, tak to byl pozdější představitel Jiříka ze Zlatovlásky, herec Petr Štěpánek.

Otevírací doba: červen až srpen denně 9.00-18.00

Vstupné: Plné vstupné s průvodcem 80 Kč, bez průvodce 60 Kč. Snížené vstupné 50 Kč, bez průvodce 40 Kč. Rodinné vstupné (2 dospělí a 3 děti) 220 Kč, 170 Kč bez průvodce.

Jak se tam dostanete: pěšky z Turnova (3 km z ČD Turnov), nebo ze Sedmihorek (4 km). Autem dojedete přímo na parkoviště cca 700 metrů pod hradem, parkovné je 35 Kč. Jet se dá i cyklobusem ze zastávek Sedmihorky nebo Hrubá Skála.

TIP Deníku: Až do konce prázdnin je tu k vidění výstava kostýmů z pohádek natáčených právě na hradě nebo v blízkém okolí. Kromě kostýmů jsou k vidění i některé rekvizity, jako třeba prsten princezny Arabely nebo právě kostýmy z filmové pohádky Princ Bajaja, konkrétně hedvábné šaty princezny Slavěny. Pro děti jsou připraveny hry a skládačky, zúčastnit se mohou také soutěžního kvízu o vstupenky do expozice Barrandov studia Filmpoint v Praze.

NA KRAKOVCI ŘÁDILI DUCHOVÉ. RYTÍŘ BRTNÍK S DCEROU LEONTÝNKOU

Kdo by neznal Leontýnku, dceru zakletého rytíře Brtníka, Dlouhého Janka nebo písničku Hajný je lesa pán. Řeč je o hudební komedii Ať žijí duchové. Ta se natáčela převážně na zřícenině hradu Krakovec na Rakovnicku, poprvé ji diváci mohli vidět v roce 1977. Pohádka o tom, jak parta dětí vedená Jankem Dlouhým, vytáhne do boje za záchranu hradu, ze kterého někteří místní chtějí udělat farmu na pěstování žampionů. Ve filmu hrála známá jména: Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský či Tomáš Holý.

Jak se tam dostanete: Autem z Rakovníka směrem na Plzeň, odbočuje se v Panoším Újezdě na Krakov a Krakovec

Otevírací doba: út-ne 9.00-18.00

TIP Deníku: Netradiční socha Jana Husa u hradu

BEZ VĚTRU NEPOMOHL KUŽELOVSKÉMU MLÝNU ANI STATEČNÝ MIKEŠ

Kovář Mikeš se vydává do světa na zkušenou. Cestou se potkává s pacholkem Ondrou a mlynářským pomocníkem Matějem, ti se nakonec projeví jako bez hamižní a bezcharakterní vyžírkové. Právě Mikšově setkání s Matějem přihlíží starý větrný mlýn v Kuželově. Na místě stojí už sto 175 let, po rozsáhlé rekonstrukci je stále schopný mlít obilí. Jeho práce je však zcela závislá na větru, je proto možné, že jeho lopatky budou muset lidé roztáčet ručně, stejně jako Matěj v pohádce O statečném kováři.

Jak se tam dostanete: Autem z Brna přes Slavkov a Kyjov. Vlakem do Velké nad Veličkou, pak 4 km po zelené

Otevírací doba: út ne 9.00-12.00; 13.00-17.00

TIP Deníku: V červenci se zde konají Horňácké slavnosti

SÍDLO ČARODĚJE JAROMÍRA HANZLÍKA BYLO NA HRADĚ LANDŠTEJN

Především příběhem otce a syna je pohádka Pravý rytíř, kterou diváci poprvé spatřili na televizních obrazovkách loni na Štědrý den. V jižních Čechách se během loňských letních měsíců natáčela v Jindřichově Hradci, v Kestřanech a především na příhraniční zřícenině hradu Landštejn. „Ta posloužila jako sídlo čaroděje, kterého v pohádce ztvárnil Jaromír Hanzlík," uvedl kreativní producent Josef Viewegh. Pohádkový příběh vypráví o udatném rytíři Teodorovi a jeho synu Vincentovi.

Jak se tam dostanete: Z Jindřichova Hradce po silnici 128 do N. Bystřice, z ní po 152 do St. Města pod Landštejnem

Otevírací doba: od července po ne 9.00-16.30

TIP Deníku: Od 2. do 8. 7. zde vystoupí SHŠ Bravus