Předchozí
1 z 2
Další

Stačí se Kerskem projít na podzim a výlet zakončit v místní legendární restauraci Hájenka. Když kolem vás mlhavým podzimním podvečerem projede chatař na rozhrkaném kole, iluze bude dokonalá. Možná se pak začnete rozhlížet, kdy kolem vás proběhne divočák, a začnete přemýšlet, jestli je lepší si ho dát se šípkovou, nebo se zelím.

Po stopách Hrabala
Chatová osada Kersko leží 25 kilometrů od Prahy poblíž Nymburka a je součástí obce Hradištko. Již léta je neoddělitelně spjata se spisovatelem Bohumilem Hrabalem. Ten prožil v malé chatičce ve společnosti mnoha polodivokých koček několik let svého života a je pohřben na hřbitově v Hradištku.

A právě o svérázných obyvatelích Kerska je i Hrabalova známá kniha Slavnosti sněženek, podle níž byl v Kersku natočen stejnojmenný film. Na Hrabala tu vzpomínají dodnes. Po něm je pojmenována místní naučná stezka, pravidelně se tu na jaře konají lesní slavnosti Hrabalovo Kersko, stále se můžete zajít podívat na Hrabalovu chatu nebo na jeho hrob v Hradištku, který zdobí figurky koček.

Lesní vilové městečko
Kersko není jen obyčejnou chatovou osadou. Ne nadarmo se mu říká lesní městečko. Mezi vzrostlými stromy kerského lesa stojí nejen malé chatky, ale i architektonicky zajímavé domy a vilky. Oblast byla osídlena již v dávných dobách. Obec Hradištko podle Kosmovy kroniky existovala v 11. století a na místě osady prý byla osada Kří, jež zřejmě dala název Kersku.

Současné Kersko ovšem vzniklo mnohem později. Za první republiky les vlastnil statkář Hyross ze Sadské, který jej v roce 1934 rozdělil pravoúhlými alejemi na pozemky, jež rozprodal bohatým zájemcům z Prahy, a ti si tu pak vybudovali letní sídla. Zajímavé je, že Kersko bylo rozparcelováno, jak píše Bohumila Hrabal, podle orientačního plánu New Yorku. Hlavní třída má představovat Pátou avenue na Manhattanu a na ni kolmé cesty další newyorské ulice. A pokud byste se prý na plán Kerska podívali shůry, vypadal by jako list kapradiny.

V době založení osady tu byly navrtány dva minerální prameny a cílem majitele panství Hyrosse bylo vytvořit tu velké lázeňské letovisko. Vybudoval koupaliště s výletní restaurací, hotel pro výletníky i hlavní třídu tzv. Betonku, u níž byla postavena slavná Hájenka. Od té doby se Kersko sice trochu změnilo a vznikla zde moderní sídla, stále si ovšem aspoň částečně uchovává svou původní prvorepublikovou podobu.

Projděte se Kerskem
Díky rovinaté krajině Polabí si Kersko oblíbili cyklisté, pěší turisté i houbaři. Pokud byste si ho chtěli celé prohlédnout, je nejlepší se vydat po naučné stezce Bohumila Hrabala, která měří asi sedm kilometrů, má třináct zastavení a provede vás celým kerským lesem. Dozvíte se na ní spoustu informací nejen o Kersku a místní přírodě, ale také o známém spisovateli a jeho díle. Stezka vás zavede ke dvěma Národním přírodním památkám a na několik historicky zajímavých míst.

První přírodní památkou jsou tři lesní rybníčky, kde žije čolek velký, druhou je slatinná louka, na níž kvete mnoho vzácných rostlin. Vynechat byste ale neměli ani návštěvu dvou známých borovic kerského lesa, které proslavil také Bohumil Hrabal. Jedna se jmenuje Krásná Pepina a měří 34 metrů. Vedle ní stála Švarná Tonka, vysazená již v roce 1620, z níž zbylo jen torzo ležící na zemi.

Zajímá-li vás víc historie, můžete se stavit u kersko--hradištského menhiru na břehu Labe, který tu podle jedné z teorií stojí již od dob Keltů. Dalším historicky zajímavým zastavením je místo zvané Na kostelíku, kde v minulosti stála Kaple Božího těla založená po třicetileté válce. Po jejím zboření si sem lidé jezdili pro stavební materiál a dodnes můžete pozůstatky kaple vidět na několika domech v Hradištku.

Žízeň během procházky zaženete u minerálního pramene sv. Josefa. Z vrtu hlubokého 89 metrů pochází přírodní uhličitá voda, které se říká kerka, a jezdí sem pro ni nejen chataři, ale i lidé ze širokého okolí. Poblíž pramene stojí druhá známá kerská restaurace U pramene, známá také jako Domeček, kam Hrabal chodil s oblibou na pivo, stejně jako do Hájenky.

Jakýmsi kulturním a informačním centrem Kerska je Lesní ateliér Kuba, jehož součástí je galerie a keramická dílna, v níž vyrábějí figurky zvířátek, hlavně pak koček, které díky Hrabalovi ke Kersku prostě patří. Celou procházku pak doporučujeme stylově zakončit v hospodě Hájenka. Ať už si tu dáte kančí kýtu se šípkovou, nebo pečeni se zelím či jinou místní specialitu, vše je nejlepší zapít vyhlášeným a opět s Hrabalem spojeným Postřižinským pivem z nedalekého pivovaru Nymburk.

Autorka: Hana Malénková

TIPY NA VÝLET

Svatý Hubert na Loučni
Patron všech lovců a myslivců zavítá o víkendu 4.-5. 11. nazámek Loučeň u Nymburka. K jeho poctě a na počest myslivosti tu totiž proběhnou barokní Svatohubertské slavnosti. Během nich se setkáte se sokolníky a také s velkými pomocníky myslivců s loveckými psy. Samozřejmě se můžete těšit na zvěřinové hody v restauraci Vtipná kaše na nádvoří zámku a v restauraci zámeckého hotelu Maximilián. Podrobnosti na www.zamekloucen.cz.

Halloween v zoo
Chcete-li dodatečně oslavit strašidelný svátek Halloween, můžete se svými dětmi vyrazit v sobotu 4. 11. do některé z českých zoologických zahrad. V Zoo Ostravase bude konat lampionový průvod a zároveň sem budete moci přinést dýně pro zvířátka. Zoo bude otevřena až do 18.30. Bát se můžete i v Zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Potkáte tam totiž čarodějnice a i tady vás čeká lampionový průvod zahradou. Strašidelná atmosféra bude vládnout také v Zoo v Ústí nad Labem, kde je připraveno pro děti mnoho aktivit např. malování na obličej, vydlabávání dýní či výtvarné dílny. V Děčíně se zase vaši potomci mohou těšit na cestu za strašidly. Informace získáte na stránkách jednotlivých zoologických zahrad.

Týden vědy a techniky
Koná se od 6. do 12. listopadu a je největším vědeckým festivalem u nás. V jeho rámci se chystá více než 500 různých akcí po celé republice, přičemž jedna proběhne v libereckém Světě vědy a techniky iQlandia. Uskuteční se tu několik speciálních programů: přednášky Molekuly života, Věda a náboženství a Nanosvět a nanomateriály ve 21. století. Všechny programy jsou zdarma, ale je třeba se na ně registrovat. Program je na www.iqlandia.cz.