„Předprodej na léto 2015 je už v plném proudu. Zájem o nákup dovolené v předstihu je rok od roku vyšší a zdá se, že i letošní sezona tento trend potvrdí. Lidé vědí, že nejširší výběr hotelů a termínů v kombinaci se zájezdy pro děti zdarma a řadou slev mohou využít v případě, pokud budou myslet na nákup dovolené včas. A že v období last minute budou pouze vybírat z přebrané nabídky a spekulovat na výprodejové ceny," odpověděl Jan Osúch z cestovní kanceláře Fischer. Mezi nejprodávanější destinace podle něj patří Turecko, Španělsko, Řecko a Egypt.

Ceny

„Vzhledem k přetrvávající slabé koruně a vyšším cenám jsme v některých destinacích byli nuceni zdražit o 3 až 5 procent. Nicméně ne plošně, vždy záleželo na domluvě s danými hoteliéry. Konkurence v ČR je veliká a nikdo nechce mít hotel dražší než konkurence," uvedl dále Jan Osúch a dodal: „Rozhodně se vyplatí zakoupit si dovolenou v předstihu. Zaplatíte jen minimální zálohu a získáte zájezd pro děti zdarma i výrazné slevy v rozmezí od 10 do 15 procent."

Nabídka od září

CK Kovotour Plus zahájila prodej first momentů už 1. září.

„Je to o měsíc dříve než v uplynulém roce. Stále platí, že se snažíme nabízet kvalitu za rozumnou cenu. Krok ČNB je pro nás poškozující, ceny ale držíme. Zájem o prodej zájezdů na první moment je o 20 procent vyšší než loni," uvedl jednatel Kovotour Plus Jiří Hájek.

Při koupi zájezdu na první chvíli zákazníci mohou podle něj ušetřit až 20 procent z ceny. Nejvíce uspoří, pokud si zájezd koupí do konce letošního roku. „Výrazně se zvyšuje zájem o dovolené s leteckou dopravou, klienti naopak ztrácejí zájem o dovolenou s autokarovou přepravou," odpověděl dále Jiří Hájek.

Dovolená? Jen osm dní

Čedok zahájil prodej zájezdů na léto 2015 v polovině října. „Kvůli oslabení české koruny došlo k mírnému nárůstu cen zájezdů, v průměru se pohybuje kolem tří procent. Tento mírný nárůst cen jsme kompenzovali slevami za včasný nákup. Klienti si stále více uvědomují výhody nákupu zájezdu v předstihu a zájem o zájezdy na první chvíli je značný. Hitem jsou řecké ostrovy, Španělsko a Turecko," řekl mluvčí Čedoku Tomáš Brejcha.

Zákazníci tak mohou za včasný nákup ušetřit až 20 procent. Rodiny s dětmi mohou alternativně využít slevu dítě zdarma nebo jen za tisíc korun. „Nejvýraznějším trendem je zkracování dovolené. Stále častěji se setkáváme s požadavkem na kratší dovolenou na 8 dnů. S tímto trendem se setkáváme už několik let, ale je stále více důležitější při výběru dovolené," doplnil Tomáš Brejcha.

Zákazníci?

Už několik let si dovolenou v rámci zájezdu na první chvíli nakupuje pan Jaroslav.

„Jezdím do Chorvatska, díky včasnému nákupu ušetřím několik tisíc korun. Včasný nákup využívám také proto, že po zaplacení zálohy vím, kolik mi zbývá doplatit, a tak se více hlídám, abych zbytečně neutrácel. Navíc má nákup s velkým časovým předstihem i další kouzlo. Zjistím si informace o místě, kam na dovolenou pojedu a třeba i vyberu památky či zajímavosti v okolí. A to, že se člověk už někdy od prosince na dovolenou těší, má také své kouzlo," sdělil pan Jaroslav.

Náhodně vybraní lidé, kterých se Deník ptal v anketě, ale většinou uváděli, že možnost nákupu zájezdů na první chvíli příliš nevyužívají:

Anketa: Využili jste někdy nabídky zájezdu prvního momentu?

Sylvie Vařechová, 22 let, Ostrava:

O této možnosti nákupu zájezdu vím, ale ještě nikdy mě nenapadlo ji využít. S přítelem už jsme několikrát čekali na možnost last minute. Většinu rozhodnutí totiž necháváme na poslední chvíli. Ani v mém okolí neznám nikoho, kdo by se o takovou nabídku zajímal.

Aneta Porubská, 19 let, Ostrava:

Popravdě jsem o nějakém first momentu nikdy neslyšela. Já sama ještě na dovolenou nejezdím, ale ani naše rodina nikdy této nabídky nevyužila, přestože dovolenou taťka vždy dopředu plánuje a vybírá, aby vyhovovala všem a mohli jsme se na ni těšit.

Adam Ručka, 30 let, Ostrava:

Tato nabídka není pro mě. Neumím dopředu plánovat a často nevím, co budu dělat za týden, natož příští léto či zimu. Za svobodna jsem čekával na last minute. Teď když máme se ženou malé dítě, nutí mě to více se dívat dopředu, takže možná za pár let…

Marie Dobrovolná, 68 let, Ostrava:

Ve svém věku už se mi nechce někam vyjíždět, teď jsem nejšťastnější na chalupě. Syn ovšem s rodinou této možnosti zájezdu už několikrát využil. Mají dvě děti, takže jim pomůže, že nějaké ty korunky při této nabídce ušetří. S předstihem mi pak hlásí, kam v létě vyrazí.

Kateřina Šimíková, 34 let, Ostrava:

Pro pracovní vytížení si nemůžu dovolit napevno plánovat dovolenou. Většinou to dopadá tak, že se na poslední chvíli domluvíme se známými a někam vyjedeme. Tahle varianta mi vyhovuje.

Ptala se Klára Kohutová