Hrad byl zřejmě založen již v 13. století, ale o jeho rozkvět a dostavby se postarali páni z Vartenberka až před rokem 1430 na ochranu zemské stezky vedoucí do Lužice. Název byl odvozen od horské říčky Kamenice plné balvanů. O 10-15 let později lužická města sestavila vojenskou výpravu jako odvetu za loupeživé výpravy Vartenberků do Lužice a zřejmě v období let 1440-1444 hrad vypálila. Po řadě desetiletí, až roku 1515 koupili panství páni ze Salhausenu.

Třesín, 5. dubna 2021
Vrch Třesín obléhají davy. Návštěvníky láká Čertův most i koberce jaterníku

Další záznamy dosvědčují, že v roce 1535 je Kamenice znovu pánů z Vartenberka, ale to byl již hrad neobývaný. Strhla se o něj potyčka v roce 1639 za třicetileté války a Švédi jej znovu vypálili a pobořili. V roce 1880 se členové Okrašlovacího spolku pustili do vyčistění od náletů a oprav zdiva. Pak byla budova hradního paláce upravena jako turistická chata, byla zde postavena i 16 metrů vysoká rozhledna s pěkným výhledem na Českou Kamenici.

Slavnostní znovuotevření

V roce 1910 spolek dokázal zpřístupnit rytířský sál. Po roce 1940 začal objekt včetně rozhledny chátrat, deset let poté zanikla restaurace, dřevěná věž se rozpadávala.

Křivoklát
Hrad či zřícenina, řeka i skály. Známá filmová místa lákají k výletům i na dálku


V roce 1995 se zásluhou v České Kamenici nově zřízené nadace pro obnovu Zámeckého vrchu podařilo zahájit obnovu. Z hradu se zachoval hradní palác a část kamenných hradeb. Ruiny byly opět vyčistěny, zdi zpevněny a v roce 1998 byla dokončena stavba nové rozhledny. Slavnostní znovuotevření se konalo 13. června 1998.

Zdroj: ceskesvycarsko.cz