Od dubna pak bude pro veřejnost přístupný denně s výjimkou pondělí. Informovala o tom dnes mluvčí Územní památkové správy Sychrov Lucie Bidlasová.

Celoročně zůstává v Libereckém kraji otevřen návštěvníkům jen zámek Sychrov. Na Rohozec se mohou mimo sezonu dostat objednané skupiny. Od soboty však bude památka otevřená i běžným návštěvníkům. „Vedlo nás k tomu letošní mimořádně krásné počasí. Když jsem viděl, kolik lidí se o víkendech, ale i ve všední dny chodí procházet do zámeckého parku, říkal jsem si, že zámek veřejnosti již zpřístupníme. Třeba se najdou nadšenci, kteří to ocení," řekl rohozecký kastelán Jiří Holub.

Otevře se i kuchyně

Zámek Hrubý Rohozec, který si loni prohlédlo bezmála 24.300 lidí, je poměrně unikátní památkou, protože v něm lze najít nábytek i stavební pozůstatky všech slohů. Má středověkou věž a vstupní portál, renesanční arkády v nádvoří, barokně zdobenou kapli či novogotickou výmalbu v jídelně. K nejstarším kusům nábytku bezesporu patří židle či truhla ze 16. století, které zdobí zámecké chodby.

Od roku 2008 se zámek postupně vrací do podoby, jakou měl ve 30. letech minulého století za posledních majitelů – hrabat Des Fours-Walderode. „V letošním roce bychom chtěli návštěvníkům otevřít kuchyni, to bude ale zřejmě až v létě," řekl Holub. Snahy památkářů by jistě ocenil předposlední majitel – hrabě Mikuláš Vladimír Des Fours-Walderode, sám byl totiž studovaným historikem a většinu života zasvětil historii vlastního rodu. Zámek, který jeho rod vlastnil přes 300 let, se snažil zachovat v co nejautentičtější podobě. Jedním z mála ústupků moderní době bylo elektrické osvětlení.