Letošní rok bude v jistém směru pro zámek Stekník zlomový. Restaurátoři skončili se svou dlouhodobou prací, takže se zpřístupní další prostory. Například opravený hlavní sál. Na turisty čeká nová prohlídková trasa, která ukáže objekt, jak vypadal za posledních majitelů.

Trasu tvoří prostor sala terreny, chodby, jídelny, kuchyně, pánského pokoje a takzvaného rohového pokoje. Její součástí je právě zrestaurovaný hlavní sál, s odkrytou původní pozdně barokní výmalbou z druhé poloviny 18. století.

„Společně s kaplí a chodbou je touto obnovou, která byla financována ministerstvem kultury, dokončena rekonstrukce celého západního křídla zámku. Po více než dvacetileté správě objektu Národním památkovým ústavem dojde v letošním roce k plnohodnotnému zpřístupnění více než poloviny obnovených interiérů,“ zdůraznila význam letošní sezony kastelánka zámku Jana Zajíčková.

Letos čekají na návštěvníky Stekníku akce, které se už osvědčily kostýmované prohlídky, prohlídky zahrad, svatováclavské i vánoční programy, rytířské slavnosti nebo různé akce pro děti.

Výstavy o chmelu a památkách

Novinkami budou dvě výstavy. K výstavě s názvem Jak se češe do věrtele, věnované chmelovým brigádám na zámku Stekník v 50. a 60. letech, se připojí v červnu nová výstava s názvem Nejlepší chmel rodí česká zem. V červenci začne putovní výstava Neobjevené tváře památek. K vidění budou fotografie Markéty Novak, která je pořídila na vybraných památkách včetně Stekníku.

Správa zámku mezi chmelnicemi v blízkosti Žatce mohla být s loňským zájmem veřejnosti spokojená.

„Zámek navštívilo 12 100 návštěvníků, což je proti předchozímu roku nárůst o 1 100 lidí. Vzhledem k intenzívní stavební obnově, která probíhala uvnitř objektu během celého roku, je nárůst návštěvnosti velmi potěšující,“ uvedla Jana Zajíčková. Správa lákala příchozí k prohlídce zámku třeba právě s možností vidět restaurátory přímo při práci.

Ani v příštích letech na zámku stavební ruch neutichne. Dlouhodobým záměrem je obnova terasovitých zahrad, které jsou pro tuto památku typické. A v plánu je i rekonstrukce fasády, letos by se měl připravit projekt. „Fasádu zdobí bohatá rokoková štuková výzdoba s motivem girland z růží, ta je bohužel na mnoha místech v havarijním stavu. Oprava fasády bude zahrnovat také záchranu této výzdoby. Samotná realizace je závislá na penězích, v plánu je v letech 2020 až 2022,“ přiblížila kastelánka.

Pracuje se i jinde

Na návštěvníky se připravují také na zámku v Krásném Dvoře. Do jara, kdy se opět otevře veřejnosti, se tam bude intenzivně pracovat. „S novou návštěvní sezonou chceme otevřít severní zahradu, opravená budou schodiště. Přes zimu také dojde k rekonstrukci návštěvnických toalet,“ sdělila kastelánka zámku Michaela Hofmanová.

Také v Novém Hradě v Jimlíně nezahálejí. Uvnitř památky probíhají v některých prostorách v zimních měsících rekonstrukce. „Přes zimu chceme doplnit v některých místnostech zařízení zámku, už se také připravujeme na hlavní výstavu pro příští rok,“ řekl ředitel zámku Josef Kabát.