Zuzana Cabejšová, autorka oblíbeného vlogu, projektu Moje Česko a zapálená turistka.Zdroj: Deník / Albaniová Denisa

Mezi milovníky přírody patří i Zuzana Cabejšová. K objevování krás Česka se snaží inspirovat i ostatní. Natáčí pro ně video blogy. Její vlog má jméno Xplore Czechia. Lidem na něm ukazuje, že pro nalezení krásných míst nemusí cestovat na druhou stranu zeměkoule.  „Jednou za čtrnáct dní natočím video, takový tip na jednodenní výlet. Nenabídnu jen destinaci, ale zároveň informuji zájemce o dopravě, restauracích a podobně,“ vysvětluje cestovatelka. Nezastírá, že cestování a procházky přírodou ji provázejí od útlého věku. A právě turistika ji přiměla k výtvoru jedinečného projektu s korkovou mapou. „Od malička jsme s rodinou jezdili na výlety, a to jak po Česku, tak po Evropě,“ vypráví Cabejšová.

VÝLETY OBOHACUJÍ

Vše ale podle ní možná začalo už ve školce, kterou navštěvovala v Anglii. Přestože poznala mnoho míst, zůstává věrná České republice.  „Cestování je pro mě skutečně hnacím motorem do života. Jsem neustále lačná po nových místech a nových zážitcích, protože každý výlet mi přijde nesmírně obohacující,“ říká Zuzana a dodává, že díky tomu, že procestovala již řadu míst, od Japonska až po Střední Ameriku, si domoviny váží ještě více. „Máme nesmírně pestrou krajinu, úžasně bohatou architekturu a dobrou kvalitu života,“ dodává.

PŘIŠPENDLETE ZÁŽITKY

Zuzana Cabejšová, autorka oblíbeného vlogu, projektu Moje Česko a zapálená turistka.Zdroj: Deník / Albaniová DenisaZ lásky k cestování a touhy podělit se o krásná místa s lidmi vznikl i projekt, na kterém se podílí jablonecká chráněná dílna Lama Stone. Zuzana pro lidi, kteří milují stejně jako ona výlety, připravila nástěnnou korkovou mapu. Díky ní si může každý připomínat své zážitky, a to připevněním špendlíku a fotografie.Projekt s názvem Moje Česko je zcela čerstvý. Vznikl v létě tohoto roku, kdy se autorka vrátila po dvou letech do své vlasti. „Přemýšlela jsem, jak spojit ekologii a cestování. Zároveň mi přišlo líto, že se naše místa tolik nepropagují a nemáme tolik národní hrdosti,“ popisuje Cabejšová vznik své nástěnné mapy.

I když dnešní doba přetéká fotografiemi na různých aplikacích, podle cestovatelky Zuzany si u lidí mapa své místo většinou najde. „Máme telefony a fotoaparáty přeplněné fotkami, na které se ani nedíváme. Podle mě je skvělé a důležité připomenout si hezké vzpomínky a místa v podobě vhodné nástěnné dekorace,“ říká Cabejšová. Jak poznamenává, navíc děti se tak mohou na mapě přímo učit, kde byly, v jakém koutu země, kraji či městě.S Jabloncem na Nisou pojí Zuzanu Cabejšovou jednak dlouholeté přátelství s kamarádkou, jednak obchodní spolupráce. „Pro výrobu map jsem hledala firmu, která bude spolehlivá a zvládne pracovat s tak specifickým materiálem, jako je korek,“ zakončuje.