Další den začínáme hodně nedočkavě. Čekají nás již Skalnaté hory a jeden z nejznámějších parků Kanady. S kafem a volantem v ruce vyrážím na západ a vyhlížím horskou barieru.


Před námi už se zvedají krásné hory s bílými vrcholky. Začínáme pod horou Mt. Robson, která je se svými 3959 metry nejvyšší v celé Britské Kolumbii. Její vrchol je ale tak vysoko, že ho nevidíme. Zkoušíme chvíli počkat a čas si krátíme vycházkou na Overlander Falls.
Trochu připomínají Asia Falls, protože jsou doslova přeplněné Asiaty s tyčkami na selfie. Začínám chápat, že vše, co je do půl kilometru od parkoviště, bude přeplněné. Trochu bojuji o místo na focení a také se světlem. Sluníčko je jen občas, a tak spoustu fotek dělám podruhé a potřetí, jak se lepší světlo.


Za hodinu se vracíme na vyhlídku na Mt. Robson a stále nic, tak pokračujeme dál na východ. Na vstupní bráně kupujeme pas do kanadských parků a vjíždíme do Jasperu. Zároveň přetáčíme hodinky, protože jsme překonali nejen americké rozvodí a hranice z Britské Kolumbie do Alberty, ale také hranici časového pásma. Ukradli nám hodinu! Ale jsem v klidu, za pár dnů nám ji vrátí. V plánu máme přejezd na východ parku a pár zastávek.


Trochu se děsím mapky, protože město Jasper vypadá hrozivě. Ale musím pochválit stavitele, celou aglomeraci jsme minuli, aniž by byla vidět. Je skvěle schována za přírodní barierou. Moc se těším na Maligne Canyon, který jsme ihned překřtili na veverčí kaňon. Je tak úzký, že ho nahoře přeskočí i veverky. Ale přeskočil ho požár a celá oblast je zavřená. Tak ji mám v plánu na příští rok!


Místo toho vyjíždíme na Miette Hot Springs. Už lovci kožešin tu před sto lety objevili termální prameny, které slouží dodnes. Za velmi přijatelné vstupné se vrháme k bazénům. Chvíli přemýšlíme, kam si vlézt a nakonec volíme úplně náhodou místo vedle Čechů. Skvělé, protože oni jedou obrácenou trasu a měníme si pár zkušeností. A nejsou zdaleka poslední krajané.


Večer se ubytováváme v motelu v prvním městě za parkem a na chodbě potkávám řemeslníky, kteří opravují hotel a mluví československy. Jeden je Pražák, druhý z Bratislavy a oba utekli před 35 lety. Mají firmu na rekonstrukce hotelů a právě jsou v tom našem. Dostáváme u skvělého kanadského piva spoustu rad a tipů a moc se těšíme na zítra.

MILOSLAV MARTAN

Putování skupiny Jihočechů můžete sledovat také na www.facebook.com/miloslav.martan.