Historie filmového průmyslu ve Zlíně sahá do poloviny 30. let 20. století, kdy město a obuvnická firma Baťa zažívaly největší období slávy. V té době sem Jan Antonín Baťa zve scenáristu a režiséra Elmara Klose, producenta Ladislava Koldu a fotografa, kameramana a střihače Alexandra Hackenschmieda. To vše vedlo v roce 1936 k založení filmových ateliérů a později i filmových laboratoří ve zlínské čtvrti Kudlov.

Dolní oblast Vítkovic
Ostravské Hradčany do starého železa nepatří. Lákají všechny věkové skupiny

Ateliéry byly postaveny za pouhých devět měsíců podle návrhů architekta Vladimíra Karfíka. V nich pak vznikaly nejprve reklamní filmy pro firmu Baťa (první byla reklama na gumové galoše), dále snímky dokumentární, instruktážní, školní, vědeckopopulární, experimentální, cestopisné (filmy cestovatelů Hanzelky a Zikmunda), posléze i hrané a hlavně animované.

Slavná jména i filmy

Ve Zlíně byly položeny základy české animované tvorby a začínaly zde všechny významné osobnosti českého animovaného filmu. Vznikaly tu třeba filmy Karla Zemana (Cesta do pravěku) nebo Hermíny Týrlové (první český loutkový film Ferda Mravenec). Právě tady ale vstoupily do světa filmy i osobnosti jako Karel Höger nebo Dana Medřická. Natáčeli tu režiséři Vávra, Borský, Frič, Slavinský a Lipský.

Působil tu i hudební skladatel Zdeněk Liška nebo autor řady dětských filmů Josef Pinkava. Po válce tu vznikaly hlavně filmy pro děti a mládež.

Světový festival

V roce 1932 bylo v centru Zlína postaveno i Velké kino - funkcionalistická budova, jež je dominantou náměstí Práce. Se svou kapacitou 2500 míst bylo největším kinem v předválečném Československu, dnes je památkově chráněno.

Zámek v Polici.
Noční prohlídky na zámku v Polici zopakují příběh rodu Wraždů

Od roku 1961 se v něm koná Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež, před ním pak najdete Zlínský chodník slávy věnovaný významným osobnostem českého filmu. V současnosti se kino opravuje. V budoucnu by jeho součástí mělo být muzeum kinematografie.

Hurá na výstavu

Filmové ateliéry jsou ve Zlíně dodnes. V Kudlově stále funguje ateliér o rozloze 320 metrů čtverečních a výšce od čtyř do šesti metrů, v němž tvořil své slavné filmy Karel Zeman. Přístupné ovšem nejsou jen filmařům, od roku 2016 jsou otevřeny veřejnosti. Sídlí zde třeba Střední škola filmová, multimediální a počítačových technologií. Navštívit tu můžete také Filmový uzel Zlín a Kabinet filmové historie.

Stálá expozice Kabinetu filmové historie se nachází ve 32. budově zlínských filmových ateliérů na Kudlově. Výstava se věnuje historii zlínského filmu a jeho nejvýznamnějším osobnostem Karlu Zemanovi a Hermíně Týrlové.

Svoboda na hranici.
V Krkonoších otevřeli Disidentskou stezku, poblíž vlály zástavy komunistů

Spatříte tu loutky, s nimiž natáčeli, i jejich osobní věci. Kromě toho uvidíte další předměty související s dějinami místních filmových ateliérů dobovou filmovou techniku, kamery či kotoučové kazety a loutky a postavičky z animovaných filmů, třeba Pata a Mata. Více informací o Kabinetu filmové historie najdete na webu filmového festivalu. Otevřen je každý den od pondělí do pátku od 10 do 16 hodin. Vstupné je 69 korun za dospělého a 35 za dítě do 15 let.

Zkuste si to

Filmové, kulturní, vzdělávací a produkční centrum Filmový uzel se také nachází na Kudlově ve dvou zrekonstruovaných a propojených budovách ateliérů. Jméno získalo podle filmu Hermíny Týrlové Uzel na kapesníku. Filmový uzel se věnuje nejen historii a osobnostem spjatým s filmovými ateliéry. S nimi se seznámíte v Patře legend.

Kromě toho je tu multifunkční galerie pro umělecké výstavy a akce, několik výtvarných animačních dílen pro workshopy animace a kinosál. Zábavní patro Tvořivý chlívek potěší malé návštěvníky. Průvodcem jim zde bude prasátko Lojzík knížky z knížky O prasátku Lojzíkovi od Táni a Pavla Ondrašíkových.

Gymnázium J. K. Tyla v Hradci Králové
Znáte Hradec Králové? Gočárův Salon první republiky rozhodně stojí za návštěvu

Děti tu mohou skákat, stavět, kreslit si, skládat puzzle nebo cvičit jógu. Dozvědí se ale i něco o animaci a dokonce se naučí nakreslit si postavičku Lojzíka tak, jak to dělají profi animátoři. Zaplatit si tu mohou rovněž kurzy animace nebo malby.

Navíc je zde malé kino, kde promítají ukázky z filmů o prasátku. V Lojzíkově krámku si pak můžete koupit spoustu předmětů s prasátkem Lojzíkem. Po náročném dni ve Filmovém uzlu si pak odpočiňte ve stylové filmové kavárně, v níž se pravidelně pořádají různé besedy nebo hravá čtení pro děti.

Praktické informacePodrobnosti a informace o akcích získáte na stránkách Filmového uzlu Zlín. Otevírací doba je úterý až sobota od 10 do 17 hodin. Vstupné je 129 korun za dospělého a 89 korun za dítě. Za animaci zaplatí dospělí 199 korun a děti 129 korun.

Nalezené kostry habánů u Přibic
V Přibicích zkoumají čtyři sta let staré kostry. Patří patrně habánům