Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znáte Hradec Králové? Gočárův Salon první republiky rozhodně stojí za návštěvu

Do začátku školního roku zbývá poslední týden. Chcete ještě s dětmi vyrazit na jednodenní jednodušší výlet? Jen málo měst se může chlubit tolika památkami od jednoho architekta jako Hradec Králové. Na podobě východočeské metropole se na počátku minulého století nejvíc podepsal Josef Gočár.

27.8.2018
SDÍLEJ:

Gymnázium J. K. Tyla v Hradci KrálovéFoto: CC BY-SA 4.0: Stanislav Dusík; Wikimedia

Právě tento muž, který se již proslavil návrhem první pražské kubistické stavby domu U Černé Matky Boží v Praze, byl ve dvacátých letech 20. století pověřen starostou města Františkem Ulrichem navržením nového územního plánu města a jeho přestavbou. Hradec v té době zažíval období rozkvětu a starosta z něj chtěl vytvořit moderní město, které bude vzorem pro ostatní.

To se mu díky Gočárovi a dalším slavným moderním architektům podařilo a Hradec se stal jakýmsi reprezentativním městem, do něhož vláda vozila zahraniční návštěvy. Gočárův plán se stal rovněž vzorem po další města. Z té doby pochází i jeho přezdívka Salon první republiky.

Putování za Gočárem

Gočár vzal přeměnu Hradce opravdu z gruntu a vytvořil přímo urbanistický unikát. Vymyslel systém vnějšího dopravního okruhu kolem starého města se spojkami vedoucími do centra, v němž se střídaly obytné čtvrti s plochami zeleně nebo vody, navrhl nábřeží a také mnoho významných staveb.

Nové budovy byly postaveny především ve stylu tehdy vládnoucích slohů kubismu, rondokubismu a funkcionalismu. Gočárovy a jiné památky od dalších známých architektů té doby si prohlédnete, když se vydáte po prohlídkovém okruhu nazvaném Salon republiky. Měří 3,5 kilometru, má celkem 11 zastavení a v pohodě jej zvládnete projít asi za dvě hodiny.

Vila pro ředitele školy

Nejznámější Gočárovy stavby jsou součástí školního areálu v Lipkách a najdete je na Tylově nábřeží u Labe. Takzvané Gočárovy školy byly postaveny v letech 1925 až 1928. Byly tvořeny areálem bývalého Státního Rašínova gymnázia (dnes Gymnázium J. K. Tyla) a komplexem obecných a měšťanských škol včetně mateřské školy (dnes Základní a mateřská škola Josefa Gočára).

Jejich součástí byla i vila ředitele a tělocvična. Typické červené cihlové budovy představují počátky konstruktivismu v české architektuře. Západní křídlo areá-lu bylo postaveno na konci 50. let podle projektu Václava Rohlíčka, který se držel původní Gočárovy koncepce.

Pokud přejdete od Gočárových škol na druhou stranu ulice V Lipkách, spatříte další důležité Gočárovo dílo Ambrožův sbor. Funkcionalistický komplex Sboru kněze Ambrože Církve československé husitské s kostelem, administrativními budovami biskupství a fary a kolumbáriem pochází z let 1926 až 1928.

V kolumbáriu je uložena urna s popelem starosty Františka Ulricha, kterému Hradec vděčí za svou prvorepublikovou proměnu.

Gočár rovněž navrhl dvě významná Hradecká náměstí Masarykovo a Ulrichovo. Masarykovo náměstí vybudované ve 20. letech 20. století zdobí socha T. G. Masaryka od sochaře Otty Gutfreunda, jíž vytváří ideální pozadí Gočárova budova bývalé Anglo-česko-slovenské banky zdobená jemnými rondokubistickými prvky se stylizovaným písmenem M. Ulrichovo náměstí vytvořil Gočár jako centrum moderního města a protipól starého Hradce.

Dominantou náměstí se čtyřmi nárožními věžovými domy je konstruktivistická administrativní budova, již Gočár původně postavil jako sídlo regionálního Ředitelství státních drah. Dnes v ní sídlí Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje.

V roce 1933 Gočár navíc upravil předmostí a zábradlí Labského Tyršova mostu.

Autor: Hana Malénková

Místo události:
27.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Black friday v Ostravě. Ilustrační foto.
12

Týden obřích slev začíná. Nenechte se napálit

Fotbal, divize B, 14. kolo, Sokol Libiš (v modrém) vs. Neratovice 0:1 na penalty.
22

Derby na Mělnicku: Podívejte se, kdo byl lepší než hvězdy Ligy mistrů

Vlajka z tisíců klíčů a poslední služba šedesátileté tramvaje: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. listopadu 2018.

Pořadníky v domovech pro autisty: na pobyt čekají stovky lidí

V Česku chybějí pobytová zařízení pro děti a mladé lidi s poruchou autistického spektra. Jejich rodiče hledají marně pomoc i několik let.

Do Polska se vrací spalničky

Od počátku roku bylo v Polsku zaznamenáno 144 případů onemocnění spalničkami. Důvodem je zvyšující se počet nevakcinovaných dětí. I kvůli hrozící epidemii nebyl nakonec přijat zákon, který by v Polsku zrušil povinné očkování.

Vtip Marka Simona

Zasmějte se s originálním vtipem Deníku. Jak vidí současná témata Marek Simon?

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT