Začátkem dubna se koná v královédvorské zahradě unikátní akce. „ZOOfanatika bude setkáním nejen sběratelů, ale i všech ostatních milovníků zoo. Nepůjde tedy jen o výměnu materiálů, ale také o společenskou akci s programem i pro ty, kteří nic nesbírají. Bude tu komentovaná prohlídka zoo včetně části zákulisí, přednášky nebo diskuze," informovali Roman Hynek, jeden z organizátorů nové akce.

Jak doplnili, sběratelská část ZOOfanatiky není jen pro ortodoxní zoosběratele, ale také pro ostatní, kteří mají například sbírky pohledů zvířat, koček, koní a podobně.

Zoologické zahrady sběratelům přinášejí letáky, průvodce, výroční zprávy, pohlednice, plakáty, samolepky, pexesa, magnetky, kalendáříky, pamětní mince a řadu dalších propagačních předmětů.

„Já přivezu své přebytky, nejvíce pohledů, z českých a zahraničních zoo, divokých zvířat, svých vlastních zoo-pohlednic, dále určité množství zoo letáků, průvodců, výročních zpráv, časopisů," přiblížil jeden z již přihlášených účastníků, Martin Votruba.

Zajímavostí je, že se jedná o setkání jen pro účastníky ze slovanských zemí nebo cizince, kteří se slovanským jazykem domluví.

„Myšlenka na zorganizování podobné akce je již staršího data, konkrétní impuls pro její uspořádání však přišel až v lednu letošního roku od ředitele ZOO Dvůr Králové. Slovo dalo slovo a přípravy se daly velmi rychle do pohybu," informovali organizátoři. Jak upozornili, přestože se ještě neuskutečnil první ročník, je už jasné, že se bude konat druhý a třetí, vždy v jiné české zoologické zahradě.

V pátek i v sobotu večer je prostor k výměně zoopředmětů ale i zkušeností a názorů. Řešit se bude fotografování v zoo, zaniklé zoologické zahrady, minizoo a zookoutky.

Inspirace v Německu

Česká akce našla inspiraci v zahraničí, kde se pravidelně koná akce ZOOhistorika. Mezinárodní burza se koná především v Německu, ale před dvěma roky ji hostila i zoo Plzeň. Celkem zavítala od roku 1990 do pěti zemí Evropy. Akci navštěvují desítky nadšenců.