„Zaznamenáváme velký zájem. Češi jsou takzvaně hladoví po dovolené u moře, chyběla jim. Berou nejen Turecko, Bulharsko či Řecko, ale i Tunisko, Djerbu či Egypt. Všechny tyto destinace jsou mezi nimi hodně oblíbené. Co bych lidem poradila je, rozhodně nenechávat vše na poslední chvíli,“ říká pracovnice chebské cestovní kanceláře Blue Style.

Při cestě k Baltu v Polsku můžete strávit noc pohodlně v lůžkovém voze.
Vlakem k moři: Do polských letovisek bez přestupu, po Německu za devět eur

Téměř dvouletá pauza způsobená různými omezujícími opatřeními vůči koronaviru zvedla zájem Čechů o letošní dovolenou až trojnásobně oproti letům minulým. O tom, že se Češi k cestování vracejí a padají rekordy u poznávacích i pobytových zájezdů, mluví i u cestovní kanceláře Čedok.

Ubytování si hledají sami

Řada Čechů ale jezdí na dovolenou autem, zejména je oblíbené Chorvatsko a Slovensko. Tam si ubytování hledají v drtivé většině sami.

„Dnes existují webové stránky, sociální sítě se skupinami ubytovatelů či různé aplikace pro bydlení a ubytování. I zde však platí, kdo nechá vše na poslední chvíli, může ostrouhat. Lepší ubytování například v Chorvatsku mizí velmi rychle a zbývají ta méně populární, třeba dále od moře či ne tolik vybavené. Letos to bude asi masakr,“ myslí si Pavel Holan z Kraslic.

Čeští turisté už ve třetí sezoně vyjeli přímým vlakovým spojením do Chorvatska. První souprava byla vyprodaná. Zastavila i v Rijece. Dopravce Regiojet už na léto prodal zhruba padesát tisíc jízdenek
Pivo za stovku. Chorvatsko zdražilo, ale očekává rekordní počet českých turistů

„Loni byl risk zabukovat si letecky dovolenou rok dopředu. Nikdo nevěděl, co bude. Zkusila jsem to letos v březnu. Vše se začalo uvolňovat a spělo to k lepšímu. Češi teď asi chtějí vyrazit, co nejdříve to jde,“ říká Nikola Satlerová ze Sokolova.