Dubrovník je obětí vlastního úspěchu. Radnice zákazem vyšla vstříc výzvám obyvatel historického centra, aby více bojovala proti hluku. Po hluku z restaurací se nyní starosta Mato Franković zaměřil na kufry turistů, kteří každoročně do této oblíbené destinace přijíždějí ve velkých počtech.

Chystáte se na dovolenou do Chorvatska. Díky Schengenu mají odpadnout na hranicích dlouhé fronty.
V Chorvatsku letos budou Češi i o dvě hodiny rychleji, slibuje Miodrag Mlačić

„Opatření s okamžitou platností: od letošního léta budou turisté povinni nosit své kufry v rukou, nikoliv je tahat na kolečkách,“ popsal záměr radnice oblíbeného chorvatského města deník Jutarnji List. Od listopadu pak město zavede povinné úschovny zavazadel a po centru města bude zakázáno pohybovat se se zavazadly.

Chorvatský deník. Vše, co je potřeba vědět o dovolené u Jadranu.Chorvatský deník. Vše, co je potřeba vědět o dovolené u Jadranu.Zdroj: Deník„Kufry se budou nechávat ve skříňkách a my je za poplatek odvezeme na adresu ubytování. To je teprve začátek, konečným cílem je vytvořit logistické centrum v rámci letiště, po jehož vybudování budou všechna zavazadla doručena přímo do místa ubytování,“ uvedl Franković v rozhovoru s deníkem.

Toto opatření, které se někomu může zdát překvapivé, je součástí programu s názvem Respektujte město, v němž Dubrovník již několik let prezentuje pravidla pro turisty.

Město i tamní turistické sdružení vytvořily animovaný návod, který například připomíná, že je zakázáno venčit psy bez vodítka, nechávat odpadky na ulici, jezdit na motorce nebo koloběžkách, lézt na památky nebo se procházet po centru města bez trička.

Národní park Krka patří mezi nejkrásnější místa Evropy
Skvost, který lze snadno minout. Chorvatsko se pyšní dechberoucím parkem Krka

Aby se tato pravidla dostala do povědomí návštěvníků, promítá se nyní toto video na palubách výletních lodí a letadel společnosti Croatia Airlines. Podle deníku Jutarnji list, by se do programu mohly zapojit i další letečtí přepravci.

Nárůst cestovního ruchu 

Podle chorvatské veřejnoprávní televize HRT vzrostl cestovní ruch v zemi od začátku roku oproti loňsku o 32 procent. Částečně to lze přičíst snazšímu cestování, které umožnil vstup Chorvatska do eurozóny a schengenského prostoru k letošnímu 1. lednu letošního roku.

Zdroj: Youtube