Nádherné příběhové video s pomalovanými lebkami z Hallstattu:

| Video: Youtube

Kostnice ve svatostánku sv. Michaela v Hallstattu patří mezi vyhledávaná místa v Rakousku. Je zde totiž poměrně neobvyklá kolekce pomalovaných a popsaných lidských lebek. Důvod je poměrně prozaický. Nedostatek místa na místním hřbitově. Když totiž uplynulo zhruba 15 let od pohřbu a místo v hrobu bylo potřeba uvolnit pro dalšího nebožtíka, ostatky původního zesnulého -  představující obvykle už jen lebku a kosti -  byly z hrobu vyjmuty.

„Následně byly přeneseny z hrobu do kostnice. A aby bylo patrné, komu lebka patřila, rodina ji nechala umělecky dekorativně vyzdobit, případně jen opatřit jménem či alespoň iniciály,“ uvedl web městečka Hallstatt.

Lebka boháče, nebo žebráka

Jak připomenul specializovaný web Smithosonianmag, ostatky byly z hrobů vytahovány zhruba od 12. století a lebky se řadily do polic jedna vedle druhé.

„Smyslem bylo vytvořit memento mori, připomínku nevyhnutelnosti smrti, která nakonec všechny vyrovná do jedné řady. V ní uvidíte, že všechny lebky jsou skoro stejné a nemůžete tak rozlišit, kdo byl boháč a kdo žebrák. Zároveň si uvědomíte, že všechny světské statky a pocty jsou dočasné,“ připomenul filozofii místa web Smithosonianmag.

Kostnice v Hallstattu patří mezi vyhledávaná místa pohádkového městečka:

Něco jako druhý pohřeb

Zejména v 19. století se však objevily tendence přece jen poukázat, komu daná lebka patřila. Zvláště pokud šlo o význačnější osobu. Po vyjmutí z hrobu tak následoval proces spočívající k těchto krocích:

  • Nejprve byly ostatky ponechány venku na slunci, dokud nebylo možné zcela odstranit všechny případné zbytky nekostní tkáně a dokud sluneční paprsky kosti včetně lebky nevybělily.
  • Následně pozůstalí nechali lebky umělecky barevně vyzdobit, nejčastěji s pomocí odstínů červené a zelené. Mnoho lebek zdobí rostlinné vzory. Každá část výzdoby něco symbolizuje. Tedy například dub znamená slávu, vavřín představuje vítězství, břečťan je symbolem života a růže zase lásky.
  • Zpravidla nechybí ani černý kříž a životní data nebožtíka.
  • Jakmile byly lebky ozdobeny, byly umístěny na polici v kostnici. Rodiny často umístily lebky poblíž nejbližších lebek dalších svých příbuzných. Byl to tak vlastně i druhý pohřeb daného jedince.

Web městečka Halltastt uvádí, že v současnosti je v kostnici k vidění více než 600 umělecky malovaných lebek. Jde samozřejmě o pozůstatky jen části obyvatel městečka. Nejstarší vystavená malovaná lebka v Hallstattu pochází asi z roku 1720, i když některé neoznačené lebky mohou být zřejmě starší.

Nejmladší lebka v kostnici

Lebky v kostnici přestaly výrazněji přibývat v 60. letech minulého století, kdy rakouská katolická církev povolila kremace a nebylo tak už nutné kvůli přeplněnosti vyprazdňovat hřbitovy.

„Nejmladším ostatkem je lebka ženy. Zemřela v roce 1983 a říká se, že jejím jediným přáním smrti bylo umístění právě v kostnici,“ uvedl web Smithosonianmag.

Jak doplnil turistický web Salzkammergut, vstupné do kostnice činí 2 eura pro dospělého, mládež platí 50 centů. Přestože jsou zde vystaveny lidské ostatky, mohou sem bez obav vstoupit i děti. Samozřejmě s tím, že budou schopny udržet pietu takovéhoto místa, které je i na seznamu UNESCO.


Nahrává se anketa ...

close Facebook Deník Styl je tu pro každého. info Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová zoom_in Facebook Deník Styl je tu pro každého.