Hora je jednak křesťanským poutním místem, ale také symbolem odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu, v čemž spočívá její velké poselství. V litevštině její název zní Kryžiai Kalnas. Těch křížů už zde může být kolem 100 tisíc. „Znesvěcená, ale nikdy zničená, zapálená, ale nikdy nespálená hora je mocným symbolem víry, naděje a svobody,“ nabízí charakteristiku místa web lithuania.travel.
Historikové připomínají, že první kříže byly na místě vztyčeny v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831, které tam byly pohřbeny. Jako další byly na tomto místě pohřbeny oběti dalšího polského povstání z roku 1863.
Ještě na počátku 20. století se na místě tyčilo zhruba 100 křížů. Počet se však navyšoval. Poutníci z Litvy i dalších zemí nosili další a další. Společenský význam místa tak prudce rostl. V době, kdy byla Litva součástí SSSR, se soudruzi pokusil místo několikrát zlikvidovat. Přece jen šlo o nežádoucí náboženský a národní symbol, který se do socialistického zřízení absolutně nehodil. Kříže proto byly opakovaně zničeny buldozery, ale místní obyvatelé se s tím odmítli smířit a vždy je opět vztyčili. Tak silné bylo jejich odhodlání, které přineslo i úspěch. Za éry Gorbačova po roce 1985 snahu o zničení režim vzdal. Význam místa neunikl ani papeži Janu Pavlu II., který pro Horu křížů v roce 1993 osobně věnoval dřevěnou sochu Krista.

Dnes je Hora křížů cílem řady turistů i poutníků z celého světa, kteří na ni přinášejí stále nové kříže. Nejčastěji ze dřeva, některé jsou však i kovu, kamene či plastu.
Mnoho lidí, kteří se v místě pohybovali, hovořili o zvláštní energii, která z místa vystupuje.
„Na tak mystickém a esoterickém místě mne ovládl takový klid a pocit spokojenosti a pohody, že podobně vyladěnou náladu jsem již hodně let neměl. Ani tak vysokou osobní míru posvátné úcty jsem ještě v životě nezažil.Ani v Římě či Jeruzalémě mě neovládly podobné pocity jako na Hoře křížů v Litvě. Snad proto, že obě zmíněná města jsou přeplněná církevními modlami, které já osobně spojuji s notnou dávkou lží a pokrytectví,“ svěřil se pro web national-geographic.cz reportér Mark Eslem. Zdůraznil, že vznikla přičiněním obyčejných lidí. Tím je jedinečná a neopakovatelná.