Rakousko je zem řady krásných jezer, z nichž některé se vymykají i z jejich jinak vysokého standardu. Jedním z nich je Faaker See v Korutanech, kam smí veřejnost, přestože je soukromé.

Jezero Faaker See se nachází jihovýchodně od Villachu v údolí Drávy v rakouských Korutanech. Obec Faak na jihozápadě, po které je jezero pojmenováno, je součástí obce Finkenstein. Cesta z Prahy autem je sem dlouhá asi 650 kilometrů a trvá necelých 7 hodin čistého času.

Proč má jezero Faaker See tak čistou vodu

Korutany jsou nejjižnější spolkovou zemí Rakouska, která sousedí s Itálií a Slovinskem. Region je protkán i obehnán mohutnými pohořími Vysoké Taury, Karavanky a Karnskými Alpami. Je to i region jezer, kdy jedním z nejznámějším je právě Faaker See.

Kromě úchvatného prostředí se jezero pyšní čistou vodu. „Její kvalita se prakticky rovná kvalitě pitné vody,“ uvedl oficiální turistický web Austria.info.


Nahrává se anketa ...

A proč je voda tak čistá? „Díky dostatečně vydatným pramenům a vysoké rychlosti proudění se voda ve Faaker See během necelých dvou let kompletně vymění,“ popsal turistický portál Welcome2Villach.

Ale důležitý je samozřejmě i přístup těch, kteří o jezero a jeho okolí pečují.

Nádherně tyrkysová barva je pak způsobena velejemnými krystaly kalcitu, které odrážejí světlo ve vodě a dávají ji atraktivní zabarvení.

„Slunce ohřívá vodu na teploty až 27 stupňů Celsia,“ uvedl místní web Faaker See.

Jezero Faaker See a jeho okolí z výšky:

| Video: Youtube

Soukromé jezero, ke kterému smí veřejnost

Další zajímavostí je pak fakt, že jezero je soukromé. Je však díky ochotě a vstřícnosti majitelů přístupné veřejnosti. Stejně tak je na jezeře soukromý ostrov.

„Vlastní ho rodina, která ho koupila od zemědělce, který tam kdysi provozoval farmu. Nachází se tam hotel, tenisové kurty, pláže i stará plovárna s kabinkami, která je dokonce kulturní památkou,“ popsal web Austria.info.

Na ostrov se lze dostat motorovou lodí – jedinou, která smí jezero brázdit.

Pohoda u jezera Faaker See:

Na jedné straně rákos, na druhé restaurace

Velká část břehu jezera je zarostlá rákosím, přesto je zde i v blízkém okolí pestrá turistická infrastruktura s hotely, penziony, hostinci, apartmány a kempy. Je zde řada restaurací a jídelen, kaváren, hospod a taveren. A jak místo hodnotí samotní návštěvníci?

Například na známém turistickém webu TripAdvisor místo dosahuje hodnocení 4,5 z 5 možných.