Pojďme se podívat, které to jsou. Vybíráme jich pět. Na první místo se celosvětově řadí Versailleské zahrady ve Francii, které při své rozloze čítají okolo sta hektarů, kdy jen délka promenády činí 950 m. Zahrady člení mnohé terasy a fontány, nachází se zde mnoho soch často inspirovanými antickým obdobím. O víkendech se zde konají vodní show pomocí fontán tak, jak je dříve mohla sledovat i přítomná šlechta. Velkým lákadlem je i Oranžerie s více než tisícovkou stromů, stejně tak krásné květiny, kterých místní zahradníci ročně vypěstují desítky tisíc, jak se uvádí na webu Chateauversailles.

Japonská sopka Aogashima je stále aktivní, přesto tam mají svůj domov lidé.
Nejprapodivnější místa k životu: Patří mezi extrémy, přesto tu lidé bydlí

Už poněkud méně známé jsou Butchartovy zahrady v kanadské Britské Kolumbii. V sezoně jsou doslova zaplaveny tulipány, růžemi a magnóliemi, takže se místem line neodolatelná vůně. Je to i přehlídka různých zahrad, například italské či japonské. Zpestření přinášejí rybníčky a fontány. Podle webu Butchartgardens místo ročně navštíví přes milion zájemců.

Jeden z nejkrásnějších parků světa se pak nachází v italském Tivoli u architektonicky významné stavby Villy d'Este. Areál je plný vodních prvků, jde například o 250 vodotrysků, 60 vřídel, 250 kaskád a mnoho dalšího. Na deseti hektarech tam mají zde tisíce druhů rostlin a stromů, jak uvádí web zahrady Villadeste.

Tianmen Shan Big Gate v Číně stoupá v 99 nebezpečných zatáčkách až do výšky 1300 metrů nad mořem
Nejděsivější silnice světa: Přestávají na nich dýchat i nejotrlejší řidiči

Naopak Powerscourt Gardens v hrabství Wicklow v Irsku jsou nádherným představitelem mistrovství ostrovních zahradníků. Nabízí krásný mix formálních zahrad, rozlehlých teras, soch a okrasných jezírek, ale i skytých zákoutí. Nedaleko zahrady se nachází i 121 metrů vysoký vodopád, ke kterém turisté i místní často jezdí na piknik, jak píše web Powerscourt.

Pravou tropickou atmosféru lze zase poznat ve Fairchild Garden v americké Floridě. Tropická botanická zahrada Fairchild, Florida, USA. Místo nabízí rozsáhlou, mnohatisícovou přehlídku palem a cykasů, kterých je tu na čtyři tisíce. Mají zde i expozici s tisíci motýli, kteří se volně pohybují prostorem.