Při prohlídce památky UNESCO se připravte na asi dvouhodinovou exkurzi poutavým prostředím, které je zkrátka plné soli. Návštěvníky čeká na začátku přibližně dvacet pater schodů dolů. Je tedy třeba zvážit aktuální zdravotní stav. Celkem je totiž schodů na tříkilometrové trase více než 800. Podívejte se i do přiložené fotogalerie, kde je místo názorně přiblíženo.

Přímo v dole už jde o poměrně příjemnou procházku, kdy budete žasnout, co vše v zemi vzniklo a také se podařilo vybudovat. „Jde o slaná jezera a krásné podzemní komnaty včetně jedinečné kaple sv. Kingy. Seznámíte se také se starými důlními nástroji a stroji, způsoby těžby a také dopravou soli používanou v minulosti,“ lákají průvodci.

Park Gródek v Jaworzně, Polsko, 7. 5. 2022
OBRAZEM: Zázrak skrytý kousek za hranicemi. „Polské Maledivy“ vyrazí dech

Přestože je exkurze poměrně dlouhá, oficiální stránky dolu uvádějí, že návštěvníci uvidí pouze 2% chodeb, které pod Věličkou vedou. „I když se zde sůl již netěží, stále probíhají práce na zabezpečení podzemních prostor, protože bezpečnost je pro důl prioritou. Každý den v dole pracuje asi 400 horníků,“ uvádí web Wieliczka-saltmine.

Kromě běžné turistické trasy mohou odvážnější jedinci zvolit trasu hornickou - adrenalinovou. Ta je vedena v prostředí nejstarší dochované šachty Regis.
Zájemce čekají i zajímavé úkoly jako je testování kvality vzduchu přímo v dole či hledání správné cesty na povrch. Plněním praktických důlních úkolů se tak seznámí se starými hornickými profesemi, jako jsou drtič, zkoušeč metanu a důlní tesař. Na hornické trase v délce jednoho kilometru návštěvníci stráví asi tři hodiny.