Místo je tak krásné, že si ho nenechali ujít ani autoři snímku Král sokolů, který byl v roce 2020 odvysílán jako štědrovečerní pohádka České televize. Řeč je o skalním městě Súľovské skály nedaleko českých hranic u Žiliny.

Jak to vypadá v Súľovských skálách:

| Video: Youtube

Súľovské skály se nacházejí přibližně 10 kilometrů od města Bytča a 25 kilometrů od Žiliny. Jsou součástí Chráněné krajinné oblasti Strážovské vrchy. V případě použití veřejné dopravy je nejlepší volnou dojet do Bytče vlakem a odtud pokračovat autobusem. Pokud vyrazíte autem, u Súľovských skal je relativně dostatečný počet parkovacích míst, je však potřeba uhradit parkovné.

Nejoblíbenější trasa v Súľovských skalách

Do Súľovských skal je možné vyrazit z obcí Súľov-Hradná, Hričovské Podhradie, Hluboké nad Váhem, Hrabové a Jablonové. Nejoblíbenější trasa vede po naučné stezce ze Súľova až na Súľovský hrad.

„Je obousměrná, ale krásnější trasa je směrem nahoru z parkoviště pod skalami a sestup po červené přes louku pod hradem. Většina zajímavostí a vyhlídek se totiž nachází na zelené trase mezi parkovištěm a hradem a jejich postupné odkrývání zpříjemňuje samotný výstup,“ radí turistický web Žilinský turistický kraj.

Cesta na vrchol vede i přes žebříky

Trasu kolem a uvnitř Súľovských skal zvládne průměrně zdatný jedinec. Je však potřeba se smířit s tím, že nejde o pohodlný chodník a je nutné zvládnout několika set metrové převýšení po často kamenité cestě, ze které vyčnívají i kořeny. V nejnáročnějších pasážích je nutné zdolat chůzi po žebřících a projít místy, kde je více než vhodné se přidržovat řetězů. Zároveň je potřeba si uvědomit, že jde o skalní terén a že tu jsou i poměrně vysoké srázy.

Súľovské skály nabízejí krásné vyhlídky:

Co je v Súľovských skalách k vidění?

Cestou do nejvyšších částí trasy napříč Súľovskými skalami lze narazit na řadu pozoruhodných míst. O jaké jde?

  • Výhledy – na mnoha místech trasy se otevírá pohled do okolní krajiny či panoramat se skálami. Jde tak vyloženě o takzvaná instafriendly místa, čehož mnozí návštěvníci s velkou oblibou využívají pro přízení svých fotografií.
  • Gotická brána – Jde o skalní útvar připomínající typické gotické portály.
  • Súľovský hrad - Podle historických dokumentů je jasné, že existoval už minimálně v roce 1470. Od roku 1763 však chátrá, jak uvedl web Hrady.sk. A podle toho i vypadá. Představu, jak se na něm mohlo v minulosti žít, však dává dostatečnou. Hodně turistů si tu pak s oblibou rádo odpočine po výstupu na vrchol.
  • Šarkania diera – V tomto případě jde o puklinovou jeskyni.

Pro seznámení s tímto regionem ochránci přírody a podporovatelé cestovního ruchu zde vybudovali naučnou stezku o délce 7,5 kilometru. Má 17 zastávek s ochranářsko-vlastivědným zaměřením, uvedl turistický web Slovakia Travel.


Nahrává se anketa ...

V jeskyni zemřela maminka s malým dítětem

Jelikož skály vyčnívají nad okolím, jde o velmi rizikové místo v případě bouřky. Na nedostatečný odhad rizika zde tak doplatila v roce 2008 čtyřčlenná rodina, která se u Suľovského hradu před nepřízní počasí schovala do malé jeskyňky.

Jak tehdy uvedl web Plus jeden deň, blesk se svezl po mokré stěně a zasáhl mladou maminku s teprve dvouletým dítětem. Otec zůstal dezorientovaný. Bez újmy zůstal pouze pětiletý chlapec, který sešel dolů do vesnice, aby přivolal pomoc. Jeho mamince a sourozenci však už nebylo možné pomoci.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.