Termální koupaliště nedaleko města Nové Zámky je oblíbené i mezi českými turisty, kteří sem míří nejen kvůli léčivé vodě, ale i za oddechem, rekreací a zábavou. Vyhledávaný areál, který se rozprostírá na ploše 12 hektarů, je otevřený celoročně. Celodenní kapacita termálního koupaliště v letní turistické sezóně je pět a půl tisíce lidí.

Léčivá voda jako v Mrtvém moři

Blahodárná léčivá voda, kterou nabízí návštěvníkům Termální koupaliště a lázně Podhájska, pomáhá na revma, astma, poúrazové stavy, kloubní i cévní onemocnění. Vysoká koncentrace síranů, kyseliny křemičité a borité výrazně pomáhá na lupénku, ekzémy a další kožní onemocnění. Je samozřejmě ideální i na relaxaci.

V areálu koupaliště najdeme desítku bazénů s geotermální i užitkovou vodou o různé teplotě. Slouží k upevnění zdraví, relaxaci i k zábavě. Složení zdejší geotermální vody je unikátní. Svým složením se totiž velmi podobá Mrtvému moři a její zdroj pochází ještě z třetihorního zřídla.

„Při vrtu se zde našly zuby třetihorních ryb a zrnka pylu ze stejného období. Voda se ohřívá díky podloží pocházejícímu z tektonické oblasti, která byla aktivní ještě v minulém století,“ uvádí web Lázně Podhajská. Voda se čerpá z geotermálního pramene z hloubky 1 900 metrů.

Wellness centrum Aquamarin nabízí návštěvníkům kromě bazénového světa i svět vitální. Jde o komplex relaxačních procedur pro celkové uvolnění těla, upevnění zdraví a načerpání energie. Tvoří ho komplex čtyř saun, ochlazovací bazén, vodní peklo, tropický tunel, mořská lázeň, zařízení sloužící k ochlazování organismu i odpočinkové prostory.

Historie koupaliště

První vrt v obci Podhájska, ke kterému došlo v roce 1973, byl proveden na základě požadavku podniku Agrotermál. Záměrem bylo využívat vodu z vrtu jako topné médium pro skleníky. „Vrtné práce byly ukončeny dosažením hloubky 1900 metrů. Z té, pod silným tlakem, začala chrlit přibližně 80 °C horká voda s obsahem jódu, který ji zbarvuje do hněda,“ uvádí web Termální koupaliště a lázně Podhájska.

Termální koupaliště Podhájska - léto 2022:

| Video: Youtube

Místní obyvatelé nejprve postavili brigádnicky v lokalitě vrtu malý bazén ze silničních panelů. „Kronika obce Svätuše uvádí, že náklad na vrt se vyšplhal až na čtyři miliony osm set tisíc Kčs. V roce 1974 byla v okolí bazénů vybudována sociální zařízení, sprchy a šatny. Postupně byly vybudovány další bazény, bufety, restaurace Termál a hotel Borinka, nezbytné pro pobyt návštěvníků v areálu termálního koupaliště,“ popisuje historii vzniku web termálního koupaliště.

K dalšímu rozvoji termálního koupaliště došlo od přechodu vlastnictví na obec v roce 1991. Během let se pak koupaliště rozrostlo až do dnešní podoby vyhlášeného a oblíbeného rekondičně – relaxačního centra.


Nahrává se anketa ...

Bazény během zimní sezony

Během zimní sezony, která začala 23. října 2023, jsou v nabídce bazény relaxačního komplexu naplněné geotermální vodou, ochlazovací bazén, vnitřní a venkovní bazény a bazény wellness centra Aquamarin.

Hodinový vstup do bazénů:
dospělí 7 €
ZPT 5 €
děti 3 – 15 let 4 €
Celodenní vstup + sauny:
dospělí 50 €
ZPT 40 €
děti 3 – 15 let 25 €

„Klienti termálního koupaliště si kupují vstup na hodiny nebo celodenní vstup a mají přístup do všech vnitřních a venkovních bazénů celého zimního areálu. Do areálu termálního koupaliště se vstupuje přes novou budovu hlavního vchodu, kde se nachází také informační centrum,“ informuje na webu Termální koupaliště a lázně Podhájska .

Co nabízejí během zimního provozu vnitřní bazény:

 • Rekreační bazén – užitková voda s teplotou do 33 ° C, plocha 260 m2, hloubka 1,1-1,3 m, v bazénu se nachází množství atrakcí – vodostřiky, hydromasážní trysky, divoká řeka, vodopád, vodní clona a vodní bar
 • Integrovaný vířivý bazén – užitková voda s teplotou do 36 ° C, plocha 13 m2, hloubka 1,0 m, v bazénu se nacházejí vzdušné trysky, je umístěn v rekreačním bazénu a vstup do něj je po můstku
 • Vířivý bazén – užitková voda s teplotou do 36 ° C, plocha 13 m2, hloubka 1,0 m, v bazénu se nacházejí vodní a vzdušné masážní trysky v podlaze, sedadlech a stěnách
 • Dětský bazén – užitková voda s teplotou do 32 ° C, plocha 20 m2, hloubka 0,25 m, děti se mohou vyřádit na kluzké desce s vodními chrliči, v bazénu je i nosorožec s fontánkou pitné vody
 • Turecký bazén – užitková voda s teplotou do 36 ° C, plocha 36 m2, hloubka 1,1 m

Co nabízejí během zimního provozu vnější bazény:

 • Relaxační termální bazén – termální voda s teplotou do 39 ° C, plocha 350 m2, hloubka 1,0-1,2 m, v bazénu se nacházejí vodní masážní postele
 • Dětský termální bazén – termální voda s teplotou do 32 ° C, plocha 13 m2, hloubka 0,35 m
 • Ochlazovací bazén – užitková voda s teplotou do 18 ° C, plocha 13 m2, hloubka 1,0 m
 • Sedací bazén – termální voda s teplotou do 39 ° C, plocha 500 m2, hloubka 1,1 m
 • Dětský termální bazén – termální voda s teplotou do 32 ° C, plocha 30 m2, hloubka 0,5 m
 • Ochlazovací bazén – užitková voda s teplotou do 18 ° C, plocha 30 m2, hloubka 1,0 m

Wellness centrum Aquamarin

Wellness centrum Aquamarin nabízí návštěvníkům kromě bazénového světa i svět vitální. Jde o komplex relaxačních procedur pro celkové uvolnění těla, upevnění zdraví a načerpání energie. Tvoří ho komplex čtyř saun, ochlazovací bazén, vodní peklo, tropický tunel, mořská lázeň, zařízení sloužící k ochlazování organismu i odpočinkové prostory.

Podhájska - wellness pobyt:

| Video: Youtube

Na tobogány si návštěvníci musí počkat až do letní sezony. Mají tu čtyři, ten největší má startovací výšku 14,85 metrů a je dlouhý 74,86 metrů. Restaurace Jazmín, která je v areálu termálního koupaliště, připravuje pro návštěvníky jídla domácí i zahraniční kuchyně. Ubytování nabízí hotel Borinka, v létě pak mohou využít i kemp u sv. Urbana nebo chatkový komplex vedle hotelu. Pestrá je i nabídka služeb.

Větrná smršť

Silné bouře, které letos na konci srpna zasáhly část Slovenska, se nevyhnuly ani zdejšímu vodnímu ráji a větrná smršť poničila areál termálního koupaliště Podhájska. Jak uvedla ČTK, šlo o takzvaný downburst, který vzniká ze silného sestupného proudu bouře nebo bouřkového systému. Nárazy větru v zasažené oblasti dosahovaly rychlost až kolem 150 kilometrů v hodině. Koupaliště tak muselo být na čas uzavřeno, aby odstranilo co nejrychleji napáchané škody a obnovilo chod areálu.

Už 4. září na svém facebooku mohlo ale s radostí oznámit, že škody byly díky velkému nasazení zaměstnanců i dobrovolníků napraveny a letní turistická sezona může pokračovat.

Z hodnocení na webu:

Jitka Mutňanská Kalasová: „Úžasný areál termálního koupaliště včetně venkovního koupaliště, Bazénového světa, Aquamarin, wellness. Termální voda má cca 39 st., mně pomohla od bolesti po operaci bederní páteře během jednoho týdne. V areálu koupaliště najde zábavu malé dítě, dospívající, ale i rodiče a starší lidé. Prostě areál pro celou generaci. Počasí bylo skvělé a opravdu nádherná dovolená."

Václav Volšík: „Musím konstatovat změnu k lepšímu, ale dražšímu. Jezdil jsem sem již od roku 1994, kdy vstupné stálo 12 korun na den. Ale samozřejmě vybavení to bylo dobové. Nyní jsem to skoro nepoznal. Pohledné, upravené, moderní, opravdu atraktivní…"