Už před lety web The Guardian popsal kanadský výzkum, kolik moči obsahuje běžně velký bazén. Průzkumníci tehdy dospěli k poznání, že bazén s objemem 830 000 litrů obsahoval 75 litrů moči. Nelze asi moc očekávat, že by Češi byli o poznání vzornější než Kanaďané.

Moč je pořád z 95 procent čistá voda

Moč je tekutý odpadní produkt metabolismu, jak uvádí Národní zdravotnický informační portál. Jedná se vlastně o filtrát krve, který obsahuje:

  • Vodu, která obvykle tvoří 95% veškerého množství moči
  • Elektrolyty, což jsou minerální látky, které se v lidském těle nacházejí ve formě iontů
  • Některé odpadní látky, jako je například močovina, kyselina močová, amoniak a jedovaté látky, které se do těla dostaly z vnějšího prostředí.

Nahrává se anketa ...

Bazény jsou obrovské záchodové mísy

Jako obrovské záchodové mísy popsal bazény populárně – naučný vědecký web Science News. S odkazem na studii Těkavé vedlejší produkty dezinfekce vznikající při chloraci kyseliny močové: Důsledky pro bazény zpracovanou American Chemical Society upozornil, že kvůli močícím návštěvníkům vzniká v bazéně látka zvaná trichlorkyan. „V bazénu reaguje s dusíkem v moči. Působí jako slzný plyn, zdrsňuje oči, nos a plíce,“ uvedl web Science News.

Druhou nebezpečnou látkou je pak trichloramin.

close Močení do bazénu je zakázáno, přesto je zcela běžné. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Močení do bazénu je zakázáno, přesto je zcela běžné.

Čím více moči v bazénu, tím vyšší riziko

Specilializovaný web Adult Pediatric Urology Urogynecology ještě k tomu popsal ještě jedno riziko. Voda ve veřejných bazénech je ošetřena chlorem proto, aby se eliminoval výskyt nežádoucích choroboplodných zárodkům a bakterií. Ty se do vody mohou samozřejmě dostat s močí od nakažených jedinců.

„Když lidé čůrají v bazénu, spotřebovává se více této ochranné chemikálie,“ zjednodušeně vysvětlil web.

Podotkl, že veřejné bazény jsou velmi dobře hlídány alespoň co se týče kvality vody. Ale přesto: „Čím více choroboplodných zárodků a bakterií ve vodě, tím vyšší riziko, že lidé onemocní. Pokud se voda napadená bakteriemi nečekaně dostane do něčí úst a je spolknuta, může dítě nebo dospělý trpět nemocí a nevolností,“ uvedl web.

Bakterie vyskytující se ve vodě mohou pak mít vliv otevřené rány nebo řezné rány na osobě a bránit procesu hojení, protože se mohou infikovat.

Kdo močí do vody na koupališti a kdo ne

Neexistuje moc průzkumů, které by alespoň trochu věrohodně určily, jak často a kolik lidí do vody na veřejných koupalištích močí. Jeden takový se uskutečnil již před lety v USA a výsledky nebyly příliš lichotivé.

„Průzkum společnosti Sachs Media Group z roku 2019 také zjistil, že asi 51 % Američanů používá bazény jako společné vany poté, co se zpotí při práci nebo cvičení. A rovnou 40 % z nich ve stejném průzkumu přiznalo, že jako dospělí čůrali do bazénu,“ uvedl web Cleveland Clinic.