„Opravdová divočina jen kousíček od města, od civilizace,“ říká Síbrt o profilu říčky Morávky od lávky spojující obec Dobrá a lokalitu Na Kamenci. Za pozornost, jak upozorňuje, stojí ale už cesta od soutoku s Ostravicí nedaleko nádraží Frýdek-Místek se skalními prahy, peřejemi a korytem v podloží vytvářejícím kaňony, místy takřka u hladiny, jinde výše nad ní se šikmými srázy pod nohama…

„Vyrazíme-li stejnou trasou v různých obdobích a v odlišnou denní dobu, budeme mít pocit, že pokaždé je něco jinak, krajina se mění a přizpůsobuje přírodnímu cyklu, voda si razí cestu novými směry,“ vysvětluje. Nejzajímavější lokalita od Dobré podle něho nezískala moc pozornosti zřejmě i proto, že spousta turistů končila v Zanzibaru na levém či v Kačabaru na pravém břehu (oblíbených to hospůdkách).

„Cesta dále proti proudu tu vyžaduje trochu intuice, improvizace a fyzické zdatnosti,“ upozorňuje Síbrt s tím, že údolí vodního toku se dodnes zachovalo v podobě podhorské řeky před zásahem lidské ruky, která ji zatím nespoutala a neregulovala. Na jedné straně byl strmý svah, na druhé široké koryto tvořící řadu tůní a ramen, která se hustě proplétaly mezi stromy a trávou, kolem kamenů a nánosů písku či štěrku.

Působivá atmosféra 

„Atmosféra je působivá, ocitáme se v místech, kde čas běží úplně jinak, než jsme zvyklí. Musíme překonávat valy, malé, avšak velmi strmé rokliny, na zemi je třeba překračovat spadané stromy. Jsme v divočině,“ popisuje na asi tříkilometrovém úseku mezi lávkou Na Kamenci a můstku u obce Nižní Lhoty vedoucím i podél vesnice Skalice. Rychlost chůze neodpovídala té na vyznačených trasách pro turisty.

„Rozhodně poutníky čeká řada výzev ve formě překonávání roklí i propadlin, vývratů a zejména volby mezi nejrůznějšími cestičkami uprostřed divočiny vyšlapanými lidmi či zvěří, aby se neocitli třeba poloostrůvku uprostřed řeky,“ usmívá se se průvodce. Jít, jak doplnil, se dá dále proti proudu od Vyšních Lhot, dostat se klidně do údolí Slavíče a zjistit, že Morávka může být řeka, přehrada, obec, hotel, hospoda i druh chleba.

Putování za vodou
Marek Síbrt z Frýdku-Místku vydal unikátního knižního průvodce, v němž na cca dvou stech stranách představuje devadesát českých zajímavých lokalit okolo řek, přehrad, rybníků i jiných míst pojících se s vodou. Velkou pozornost věnoval samozřejmě rodnému kraji i městu, v němž žije. „Zahrnul jsem jak tipy na veřejně známá, hojně navštěvovaná místa, tak ty, která pořád zůstávají zrakům a krokům většího počtu lidí utajená,“ říká. Zájemci o knihu mu mohou napsat na putovanizavodou@seznam.cz.