V blízkosti rušné komunikace se za těžkými dveřmi v Resslově ulici v Praze 2 – Novém Městě nachází krypta, která je součástí barokního chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Právě v tomto svatostánku a jeho podzemních prostorách se ukrývali od 28. května do 18. června 1942 parašutisté po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Celá operace vstoupila do dějin pod názvem Anthropoid. Skončila smrtí parašutistů i jejich spolupracovníků a podporovatelů i krutými represemi vůči civilními obyvatelstvu. Na druhou stranu vstoupila do dějin jako zřejmě nejdůležitější čin tuzemského protifašistického odboje s mohutným ohlasem po celém světě.

Podívejte se, jak Národní památník hrdinů heydrichiády vypadá uvnitř:

| Video: Youtube

Jak připomíná web Vojenského historického ústavu, Národní památník hrdinů heydrichiády založili v roce 1995 manželé Jaroslav a Eva Šuvarští. V nově zbudované prostoru bezprostředně před kryptou kostela vzniklo muzeum a pietní místo odkazující na boj sedmi československých vojáků. Expozice připomíná vývoj dějin a událostí od Mnichovské dohody, přes vznik Protektorátu Čechy a Morava, nástupu říšského kancléře Reinharda Heydricha k moci, k přípravám a provedení operace Anthropoid až k boji v kostele a kryptě sv. Cyrila Metoděje.

„Pozornost je také věnována sokolským odbojářům a členům pravoslavné církve, jež parašutistům aktivně pomáhali. Expozici doplňují originální předměty související s operací Anthropoid,“ doplnil web.

Za originálně zpracovanými dveřmi se pak nacházejí busty sedmi československých vojáků s jejich životopisy. Jde o Jana Kubiše a Josefa Gabčíka z výsadku Anthropoid. Dalšími ukrytými vojáky byl nadporučík Adolf Opálka ze skupiny Out Distance, rotmistr Josef Valčík ze skupiny Silver A, rotmistr Jaroslav Švarc ze skupiny Tin, četař Jan Hrubý a četař aspirant Josef Bublík ze skupiny Bioscop. „Parašutisté se v kryptě ukrývali plných 21 dní. Zradil je Karel Čurda, parašutista ze skupiny Out Distance, který nalezl po atentátu úkryt v jižních Čechách na statku své matky. Podlehl propagandě, vyzradil jména útočníků a odbojářů, kteří parašutistům pomáhali,“ připomenul kus důležité součásti tuzemské historie web Prague.

Místo s oblibou vyhledávají i zahraniční turisté, zejména pak ti z Anglie, kde byla operace Anthropoid plánována. „Místo stojí za návštěvu a zamyšlením se nad minulostí. Třeba i v okamžiku, když se dotknete děr, které zde zanechaly vypálené kulky,“ uvedl na cestovatelské webu Tripadvisor uživatel s nickem Supercad.

Kryptu si nenechal ujít ani cestovatel vystupující pod přezdívkou thebenshamcockney. „Muzeum, ač malé, bylo zážitkem, který byl zajímavý, ohromující a zároveň ukázal neuvěřitelnou statečnost a ducha, kterou hrstka statečných dobrovolníků projevila tváří v tvář drtivé přesile (na dopadení parašutistů v Resslově ulici se podílelo několik set elitních německých vojáků – pozn.red.),“ uvedl thebenshamcockney.

Řada dalších cestovatelů pak doporučuje se před návštěvou seznámit s historickými okolnostmi atentátu na Heydricha. Například shlédnutím některého z filmu pojednávajícím o této události. Více znalostí totiž pobyt v místě výrazně umocní.

Operace Anthropoid ve stručnosti

- Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava.
- Jednalo se o diverzní operaci uskutečněnou mezi prosincem 1941 a červnem 1942. Jejím hlavním cílem bylo zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
- K útoku došlo 27. května 1942 a byl úspěšný, Heydrich na jeho následky 4. června 1942 zemřel. Oba jeho strůjci – Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaplatili za svůj čin životem, když spolu s dalšími výsadkáři podlehli 18. června 1942 v přesile nacistických vojáků v kostele sv. Cyrila a Metoděje.

Zdroj: cs.wikipedia.org