To, že je Šumava v kurzu dosvědčují desítky cyklistů i pěších, kteří tudy denně projdou. Mnozí jdou i cíleně do tamního minipivovaru. Také sousední pekárna je vyhlášená. „My jsme se přišli podívat na šumavské palmy, viděli jsme je na fotkách a nevěřili vlastním očím," ukazuje asi padesátiletá žena na dvě palmy jen pár metrů od kostela. „Je to neuvěřitelné, že tady v té krajině vůbec rostou," dodává a míří do cukrárny pod palmami ochutnat něco dobrého.

„My jdeme na Prameny Vltavy, už jsme o místo dost slyšeli a četli. Chceme ho vidět na vlastní oči," ukazuje třiapadesátiletý Honza z Prahy směrem dolů. Máme s sebou vnoučata a tak jsme výšlap pojali jako celodenní výlet. „Až se vrátíme zpátky, dáme si tu něco dobrého k snědku, za odměnu," dodává.

Parkoviště pod sjezdovkou se i během pracovního týdne zaplní už dopoledne. Právě tam je pro turisty výchozí bod jejich výletů. Někteří ale nejprve zamíří to kvildského informačního střediska pro nějakou radu. „My ale nejprve okoukneme galerii v budově obecního úřadu, prý ji mají nově udělanou, tak jsme zvědaví, dva roky jsme tu teď nebyli," ujišťuje maminka od dvou neposedných kluků a věří i tyhle dva uličníky galerie a následná vycházka na Horskou Kvildu unaví.

Ve Kvildě to žije více než na kdejakém náměstí menšího města, zvědaví turisté chtějí navštívit každý kout, který jim Šumava nabízí. Radost z toho mají i tamní podnikatelé, nejen, že lidé utratí za jídlo či pití, ale také si ve velkém půjčují koloběžky, aby zvládli trasu rychleji a viděli ze Šumavy více.