Čepice, šála, rukavice, prostě teplé oblečení bylo při patnáctém ročníku akce nezbytnou výbavou. Na cestu po vinařských uličkách pak lidé dostali tradičně mapku i skleničku s kapsičkou, letos v oranžové barvě. „Slovenské mamičky, pekných synov máte…“ zazpíval si s místní kapelou Slovák Róbert, který přijel až z Púchova, kousek od hranic slováckého regionu.

V lehkém kroji se zahřál tancem. „Ze sklepa do sklepa putuju už popáté. Rád se sem vracím,“ říká s úsměvem. Zatímco odvedle se ozývá klasický zvuk ťukání skleniček. S neotřelým potiskem loga „slípky“.

Jihomoravská vína. Ilustrační foto.
Dražší energie i vyšší ceny kartonů. Víno z Moravy podražilo o desítky korun

Proudem teče bílé, růžové i červené. „Tady mají Pecku! To musíte ochutnat. Voňavé,“ radí starší manželský pár před jedním z otevřených sklepů. Jde o cuvée výrazně aromatických odrůd Muškát žlutý a Irsai Oliver. Nějakou specialitu ale lze najít téměř v každém vinařství.

Loučení se svobodou na víně

Patnáctičlenná parta z Kladna dokonce ve vinařském městečku uspořádala loučení se svobodou pro jejich kamaráda Martina. V reflexních vestách byli nepřehlédnutelní. Stejně jako nafukovací panna v rukou ženicha. „Dlouho mi nevydrží, žením se tento měsíc,“ smál se mladý muž.

Uličkami s elegantními názvy jednotlivých odrůd vinné révy či Habánskou, Belegradskou a náměstím svatého Urbana - patrona vinařů, proudily davy na jaře po dlouhé vynucené pauze. „Dva ročníky akce se kvůli pandemii neuskutečnily. Teď dorazilo asi 4600 milovníků vína. Na rekord to není, ale s ohledem na počasí je to skvělý výsledek,“ děkuje vinař Michal Tetur z pořádajícího spolku Velkobílovičtí vinaři.

Svérázná vesnička Bítov se nachází pětadvacet kilometrů od Znojma. Hlavním turistickým lákadlem je hrad Bítov nedaleko vesnice.
PŘEHLEDNĚ: Nejzajímavější novinky sezony na státních hradech a zámcích

Mnozí se snažili ukrývat v teplejších útrobách vinařství a u rozpálených krbů. Po pár hodinách procházky lidem k duhu přišla i teplá polévka na občerstvovacích místech. „Na svařák se mě ale nikdo neptal. Ví, že by nepořídil. Dnešní akce je o dobrém víně. Ve tvářích lidí je vidět, že se na putování těšili. Vážíme si toho, že se nelekli ani zimních teplot,“ uvádí vinař František Bílek.

Jihomoravští vinaři letos zdražili či ohlásili nárůst cen. Ve Velkých Bílovicích i tak už odpoledne někteří účastníci nosí zakoupené krabice s vínem, které jim zachutnalo.

Kvůli pandemii Velkobílovičtí loni v létě uspořádali premiérové, náhradní putování Slípka Tour. „Reakce byly výborné, letos proto na konci srpna chystáme druhý ročník i se zajímavou, zatím tajnou novinkou. To už se snad návštěvníci budou vyhřívat na sluníčku,“ doplnil za pořádající spolek Tetur.