Možná si říkáte, co má VOC společného s vinařskou turistikou? Značka VOC tedy Vína originální certifikace je přece označení pro víno. Je to ale označení pro vína typická pro určitou oblast, nebo chcete-li terroir. Vína z vybraných hroznů, s typickou vůní a chutí, z vybrané viniční trati a nejvhodnější polohy. Dostanete se tedy zpět vlastně k volbě oblasti, jen trochu jinou a možná zajímavější cestou. A jaké tři VOC jako cíle tedy zvolit?

Za dobrým bílým na Znojemsko

Pokud patříte mezi milovníky Sauvignonu, Veltlínského zeleného nebo Ryzlinku rýnského, tak je vaší jasnou volbou a cílovým místem Znojemsko. Tady pak dozajista narazíte na vína s označením VOC Znojmo. Mimochodem tento spolek byl první, který s celým označením VOC na Moravě začal a kde vše vzniklo. Kromě výborných a charakteristických vín pak hlavně ve Znojmě a jeho okolí můžete navštívit mnoho historických míst, jako je třeba nejstarší románská rotunda v Česku ve Znojmě, znojemské podzemí, unikátní Malovaný sklep v Šatově, pozůstatky prvorepublikového opevnění hranic nebo naopak vzpomínky na železnou oponu, Loucký klášter, Jihomoravské muzeum ve Znojmě, největší křížový sklep v Příměticích a mnohé další. Všude, kam se vypravíte, pak můžete ochutnat místní skvělá vína nejenom s označením VOC. Po celý rok se pak ve Znojmě a přilehlých vinařských obcí koná mnoho akcí, jako jsou košty, výstavy vín, otevřené sklepy nebo jiné slavnosti vína.

Unikátní krásy i chutě Pálavy

Milovníci vlašáku, tedy Ryzlinku vlašského, by měli jednoznačně vyrazit na Pálavu. Tam mohou ochutnat tato vína s označením VOC Pálava. Kromě jedinečného a charakteristického vína se samozřejmě budete po celou dobu pobytu nacházet v prostředí unikátní a jedinečné Pálavy, která patří mezi nejoblíbenější a nejčastější cíle nejenom vinařských turistů, ale i lidí, kteří mají rádi krásy přírody a hlavně pohodu. Navštívit pak můžete různé vinařské obce jako třeba Pavlov, Horní a Dolní Věstonice, Pernou, Klentnici, Bavory nebo město Mikulov. Všude můžete samozřejmě hlavně ochutnat Ryzlink vlašský s označením VOC Pálava, ale také mnohá jiná skvělá vína, navštívit různé vinařské unikáty a zajímavosti, projít se sklepními uličkami a po vinohradech, projet se na kole, zhlédnout památky a historická místa nebo prostě jen tak odpočívat a nasávat atmosféru malebné Pálavy.

Centrum vinařství v Čechách

VOC ale není jen označení pro moravská vína. Už i v Čechách existuje jeden spolek VOC Mělník. Jsou do něj zařazeny tři odrůdy – Müller Thurgau, Ryzlink rýnský a Rulandské modré. Pokud jsou tedy tyto odrůdy vašimi favority, tak nemusíte za vínem až na jižní Moravu, ale stačí zajet kousek na sever od Prahy. Kromě možnosti ochutnání skvělého vína se ocitnete také v historickém a krásném městě Mělníku na soutoku našich dvou největších řek.

Navštívit můžete místní zámek, který je dominantou nejenom města, ale celé oblasti. Mělník je také nepsaným centrem vinařství v Čechách. Jako má Morava Mikulov nebo Valtice, tak Čechy mají právě toto město. Samozřejmě i zde se celoročně koná mnoho vinařských akcí a událostí, které jsou spojeny jak s vínem, tak s historií, své sídlo tu má několik známých vinařství a na dohled od města se rozprostírají vinice a vinohrady.


Kromě výše třech zmíněných VOC spolků existují ještě samozřejmě další a je možné tedy za nimi vyrazit – převážně na jižní Moravu. Jedná se o VOC Bzenec, VOC Valtice, VOC Slovácko, VOC Mikulov, VOC Hustopečsko, VOC Blatnice nebo VOC Kraví hora. Všechna místa určitě stojí za návštěvu, stejně tak jako místní vína za ochutnání.

Pro více informací navštivte web: www.vinazmoravyvinazcech.cz.