Microsoft nabídl ke stažení zkušební verzi zábavního programu Songsmith. Teoreticky to je velmi lákavý nástroj. Do počítače zapojíte mikrofon, pustíte si připravené bicí a můžete začít zpívat. Nemusíte ovládat žádný hudební instrument, jen si prostě zpíváte melodii, kterou si zrovna vymyslíte. Jako ve sprše. Když už získáte pocit, že jste se napěli dostatečně, program zastavíte a necháte ho vytvořit hudební podklad. Songsmith sám podle vašeho zpěvu přidá piano, basu, kytaru a vůbec cokoli, co mu přijde jako dobrý nápad. Zní to jako hezká hračka: vy si jen zazpíváte a Songsmith z toho udělá hotovou píseň. Jenže celé se to nějak zvrtlo.

Začalo to už otřesnou čtyřminutovou propagační reklamou. Ta je tak špatná, až je fascinující. Na YouTube ji s pobavením zhlédlo téměř devět set tisíc lidí. Ani se nedá pořádně slovy popsat, co všechno je s reklamou špatně. „Jako by Microsoft našel v lesích nějaké křesťanské společenství a svěřil jim tvorbu reklamy,“ pokusil se o to jeden server. Další tvrdí, že reklama vás donutí vyvraždit svou rodinu, jiný píše, že na šok z reklamy vás nemůže nic připravit, a další se spokojí s konstatováním, že je to nejhorší reklama v historii. Na druhou stranu, málokteré reklamě se dostane takové publicity. Svým způsobem splnila svůj účel.

A aby toho nebylo málo, tvůrci reklamy si neohlídali některé důležité detaily. Báječná holčička, která v reklamě ukazuje svému báječnému otci báječný program Songsmith, používá počítač Macbook Pro od Apple, jednoho z hlavních konkurentů Microsoftu. Nemluvě o tom, že Songsmith by na typickém Macbooku vůbec nefungoval.

Když se internetový dav dostatečně pokochal špatnou reklamou, následovala další lavina zábavy. Cesty internetových amatérů jsou nevyzpytatelné.

Hudební fajnšmekři vyňali hlasové stopy ze známých hitparádových hitů a nahráli je do Songsmithu. Program samozřejmě nerozezná, že mu byl podstrčen profesionální zpěv z již hotové a slavné písně. Snaží se udělat to, k čemu je určen: vymyslet hudební podklad. Nevědomky tak úchvatně kazí slavné melodie.

Youtube a další servery brzo zaplavily velmi vtipné a prapodivné písně vytvořené chudákem Songsmithem. Tvrďáka Ozzyho Osbourna doprovází banjo, tuba a harmonika a je z toho vesnická odrhovačka. Roxanne od The Police se převlékla do latinskoamerických rytmů, We Will Rock You od Queen zní jak znělka seriálu Sex ve městě. Nad Oasis a „jejich“ Wonderwall v nečekané techno verzi se na YouTube pobavilo už přes šest set tisíc lidí.

Zcela bizarních rozměrů dosáhly hrátky se Songsmith pod taktovkou mladého německého skladatele Johannese Kreidlera. Ten převedl grafy zaznamenávající pád cen akcií amerických bank do not (vysoká cena akcií znamená vysokou notu, nízká cena je hluboký tón) a získanou partituru opět „prohnal“ Songsmithem. Vznikl tak absurdní a veselý soundtrack současné ekonomické krize. „Výtahová hudba pro Wall Street,“ popsal skladby časopis Rolling Stone. Kreidler pak přihodil další písně, které zachycují počet padlých amerických vojáků v Iráku nebo zisky firem z prodeje zbraní.

Jestlipak někdy někdo použil Songsmith k původnímu účelu?

Adam Javůrek, autor je konzultant v oblasti nových médií