Víkend kolem svátku svaté Terezie patří v Kosticích tradičně hodům. Loni jejich pořádání nedovolila epidemická omezení. Letos proto chasa oblékla kroje s o to větší chutí. „Pro naše hody je typické, že zapojujeme i děti, protože je chceme vést k tradicím. Máme soubor Kostičánek, do kterého chodí na pětadvacet dětí. Protože vyšlo pěkně počasí, šly v pondělím průvodu a pak měly i své sólo,“ přiblížila místostarostka Vladimíra Požgayová.

Pondělní večer pak patří mužákům. I ti si volí svého stárka. „Stárka pak tradičně doprovodí mužáci a kapela domů na večeři, kde následuje neformální posezení a pak pokračuje zábava v sokolovně,“ dodala místostarostka. Atmosféru vydařených hodů dokreslovalo letos i to, že stárka doprovodila domů půlka vesnice.

Lidé v Morkůvkách se sešli po roční pauze na burčákové zábavě.
Burčák, kroje, veselí. Morkůvečtí se sešli na tradiční Burčákové zábavě

Hody letos Kostičtí slavili už od pátku. „Na pátek jsem tentokrát přesunuli předhodové zpívání, aby měli chlapi v sobotu větší klid na stavění máje. Zahrála jim k tomu cimbálka, lidé se sešli zazpívat si a okoštovat víno. V neděli následoval tradiční hodový program s chasou a pondělí už zmíněné dětské sólo a mužácké hody,“ shrnula Požgayová.