Na krásném zájezdu do jižního Bavorska jsme nejdřív zamířili na na nádherné zámky „šíleného“ krále Ludvíka Bavorského, především na pohádkový Neuschwanstein a pak i na nejvyšší horu této části Německa, alpskou Zugspitze. A teprve pak tam, kam jsme chtěli už dlouho - na Orlí hnízdo Adolfa Hitlera, jednu z nejvyhledávanějších turistických atrakcí v oblasti Berchtesgaden, zhruba 150 km JV od německého Mnichova a necelých 30 km na jih od rakouského Salzburgu.

Historie výstavby horské chaty, ležící ve výšce 1834 m.n.m. se datuje k roku 1937, kdy se reichsleiter Martin Bormann nadchl pro myšlenku postavit na vrcholu hory Kehlstein budovu (Kehlstein Teehaus) pro odpolední dýchánky při čaji. Byl to dárek říšskému vůdci Adolfu Hitlerovi k jeho 50. narozeninám. (I když Hitler, o kterém se říkalo, že trpí nejen chronickou klaustrofobií, ale i závratí, taději trávil čas ve svém honosném sídle níže pod horou, nechvalně známém Berghofu.)

Trhy na Míráku berou Ústečané útokem. Prim drží kuřata, mizí po stovkách.
Trhy na Míráku berou Ústečané útokem. Prim drží kuřata, mizí po stovkách

Hora Kehlstein zvolena záměrně, jelikož se na ní nachází jedno z nejlepších míst pro výhledy do celého okolí Berchtesgadenu. Technicky náročný projekt, který v sobě obsahoval výstavbu silnice a rozlehlého parkoviště až pod samotný vrchol hory, vjezdový tunel do útrob skály, výtah pro 12 osob a v neposlední řadě i samotnou budovu, se podařilo postavit v neskutečně krátké době. Výstavba technicky ojedinělé 6,5 km dlouhé horské silnice pod samotný vrchol hory byla postavena za pouhých 13 měsíců.

Její unikátností je, že v tak příkrém terénu obsahuje pouze jednu jedinou ostrou zatáčku (vracečka o 180 stupňů) a pouze pět tunelů o celkové délce 277 metrů. Celý úsek silnice o šířce 4 m pak překonává celkem 700 výškových metrů, což jej činí dosti prudkým po celé jeho délce. Stavba 124 metrů dlouhého tunelu uvnitř skály, stejně hluboké výtahové šachty a samotné budovy, kterou stavěli zároveň s výstavbou horské silnice, byla dokončena za neuvěřitelný jeden rok. Luxusní výtah s koženými sedačkami pak vyveze pasažéry na vrchol za 41 sekund svižnou rychlostí 3 m/s. Celá tato technicky úchvatná stavba byla uvedena do užívání na podzim roku 1938.

Jarmila Horská – Slámová se svým manželem v Kanadě.
Zemřela tenistka Horská – Slámová. Před emigrací byla oporou ústeckého týmu

V historických německy a anglicky psaných knihách naleznete Orlí hnízdo Adolfa Hitlera pod názvy Kehlsteinhaus, Kehlstein Teehaus nebo Eagle's Nest. (Být po válce první v Orlím hnízdě si nárokuje francouzská 2. obrněná divize, ale více slavnější US101st Airborne´s Easy Company.) Budova na vrcholu i s výtahem ve skále je otevřená pouze v letní turistické sezóně (květen - říjen), což platí i o autobusu pro turisty, jichž je mnoho, pod vrchol.

Jinak je Orlí hnízdo uzavřeno a navštěvují ho pouze opravdoví turisté po svých, nebo na kole. Důležité je si dopředu zjistit předpověď počasí abyste měli z Orlího hnízda tak nádherný výhled jako my a počítat s tím, že i na konci dubna je na vrcholu hory Kehlstein hodně sněhu. V horní budově je občerstvovna, výstavka fotografií hlavně z doby dobytí Kehlsteinu americkou armádou na konci války , krb z červeného mramoru – dar italského diktátora Mussoliniho Adolfu Hitlerovi a nad budovou i zlatý kříž, k němuž turisté vystoupají, s krásným výhledem na jezero Königsee.

Zemřela ústecká atletická hvězda Bedřiška Kulhavá, bylo jí 92 let.
Zemřela ústecká atletická hvězda Bedřiška Kulhavá, bylo jí 92 let

Další zajímavostí v této oblasti, která nám nesměla ujít, byly solné doly v Berchtesgadenu. Ty nabízejí zajímavou exkurzi, jsme přece v zemi soli a město Salzburg (Solnohrad) leží jen 30 km odtud. Po zakoupení vstupenky se převlečete do erárních overalů, nasednete na minivláček a vydáte se do podzemí. Následuje přibližně hodinová prohlídka včetně dvou skluzavek, kdy zejména ženy hlasitě provázejí jízdu podobnou jako princ s budoucí princeznou na kládě ve filmu Pyšná princezna. Dále jsou tu i holografické projekce, plavba po podzemním jezeře, připomínající trochu mýtickou plavbu s převozníkem Cháronem přes řeku Styx do podsvětí, či interaktivní expozice soli. A sůl, tu lze v podnikové prodejně v mnoha variacích a sortimentu i zakoupit na památku.

Ervín Dostálek