Leden a únor nejsou nejvhodnější měsíce na výlety. Jsou krátké dny, ráno je dlouho tma a naopak odpoledne se brzy stmívá. Ani počasí nebývá přívětivé. A tak v nevlídném větru a deštivém dni je stylové podívat se k zámku, který také působí nevlídně. Kunratický zámek je léta opuštěný. Jeho smutná, oprýskaná omítka působí stejně ponuře jako zimní počasí.

První zmínka o vsi Kunratice na okraji Prahy je z roku 1287. Blízko kostela sv. Jakuba Většího vznikla tvrz. Její existence je doložena k roku 1336. Roku 1357 patřila komorníkovi Karla IV. a od jeho syna Prokopa ji získal Karlův syn Václav IV. V tvrzi, která byla na rovině, se ale necítil bezpečně, a proto si nedaleko na skále nad Kunratickým potokem nechal postavit hrad, který známe pod jménem Nový hrad.

Výlet do Konstantinových Lázní
Tip na výlet: Konstantinovy Lázně se probouzejí ze zimního spánku

Václavův nevlastní bratr Zikmund věnoval Kunratice s tvrzí po smrti Václava jednomu ze svých dvořanů. Pak se tu vystřídalo mnoho majitelů. Roku 1688 byla tvrz přestavěna na zámek, roku 1730 byl upraven barokně. Jako autor bývá uváděn F. M. Kaňka.

Kolem zámku vznikl rozsáhlý park se dvěma vodotrysky, obehnaný ze čtyř stran vysokou kamennou zdí. Roku 1754 zámek navštívila Marie Terezie a byla uchvácena jeho nádherou. Kdyby sem císařovna zamířila dnes, nadšená by ale nebyla. Samotná budova zámku nyní připomíná strašidelný zámek. Však si ho také filmaři v roce 2004 vybrali jako jednu z lokací hororu Van Helsing.

K zámeckému areálu patří kromě trojkřídlého zámku rozlehlý dvůr s hospodářskými budovami a zámecký park. Zámek se r. 1830 dočkal klasicistní přestavby, koncem 19. stol. ho poničil požár, následovala rekonstrukce. V roce 1945 byl zkonfiskován a stal se sídlem entomologického muzea. V roce 1959 bylo zbouráno dvouramenné schodiště zahradního průčelí, což zámek hodně poškodilo.

Norsko
Nejdelší země Evropy? Projížďka výletní lodí v Norsku uchvátí nádherou

Hlavní zámecké průčelí uzavírá komplex bývalých hospodářských budov. Hospodářský dvůr patří obci, na rozdíl od zámku je opraven a jsou zde obchody a služby.

Barokní šestihektarový park je rozdělen na dvě části. Rozdělují je rezaté mříže brány. Do části u zámku se nedostaneme, petlice na bráně chrání místo před nežádoucími návštěvníky. Druhá část, od zámku vzdálenější, je přes den volně přístupná. Z ní se přes bránu můžeme podívat na zahradní průčelí zámku.

Ani park v zimní době nepůsobí přívětivě. Holé stromy, zablácené cesty, trávníky pokryté listím, opuštěné lavičky, liduprázdno. Mezi vším se prohání jen silný vítr. Zámecká budova je v neutěšeném stavu, ale naději na vzkříšení dostala v lednu 2024. Zámek byl totiž za 106 mil. Kč. prodán v dražbě. Nechme se překvapit, co tady nový majitel plánuje vybudovat.