Páv je symbolem krásy, dokonalosti, vznešenosti, oči na jeho chvostu symbolizují dobré konce. Spojován je však také s neřestí, a to domýšlivostí. Páv každoročně obnovuje pestrá péra svého vějíře, proto je označován i za symbol jara.

Zámek již po tři století neodmyslitelně patří k panoramatu města na břehu řeky Cidliny. Místo je stvořené pro procházky, zamilovali si ho pejskaři i maminky s dětmi, které uvítají pohádkovou trasu s postavičkami vedoucí zámeckým parkem. „Každý zámecký park má za svou bohatě tepanou branou nějaké tajemství. I my ho máme a rádi se s vámi o něj podělíme. V našem parku byl zaznamenán vysoký výskyt tajemných postav – skřítků a víl. Tyto bytosti střeží park a pomáhají stromům v našem parku a vy je můžete potkat na naší pohádkové cestě,“ láká na pohádkovou stezku správa zámku. Během sezony jsou pro děti na zámku připraveny víkendové akce jako Ples princezen, Haloween a speciální pohádkové prohlídky pro mateřské školy. Zámek si také velmi často vybírají novomanželé k obřadu.

Interiérová expozice seznamuje návštěvníky s dějinami rodu Kinských a chovem koní Kinských - chlumeckých plaváků. Zámecké pokoje prezentují běžný život šlechticů. Zámecký park je otevřen celoročně, kromě zábavné stezky se u zámku nachází také dětský koutek a občerstvení.

Zámek Karlova Koruna v následujících letech chystá otevřít novou expozici v bývalé budově zámecké kočárovny. Za podpory Královéhradeckého kraje je nyní zpracováván restaurátorský průzkum, díky němuž bude jako první kočár opraven Chariot - coupé.

Ivo Jež, Chlumec nad Cidlinou