Nebojí se dýmu, umí hrát fotbal a utáhnou i 1500 kg. Podívejte se na koně v akci

Koně v akci na závodišti v Pardubicích.

Koně v akci na závodišti v Pardubicích. | Foto: Luboš Jeníček

Dalších 34 fotografií v galerii   >

Přehlídka mnoha plemen, soutěž v orbě, mistrovství v těžkém tahu, koňský fotbal, policejní zásah a mnoho dalšího bylo na programu výstavy Koně v akci, která se konala na závodišti v Pardubicích. Za fotografie děkujeme Luboši Jeníčkovi a Dostihovému spolku.

Na pardubickém závodišti se o víkendu konal 23. ročník výstavy Koně v akci. V sobotu závodištěm prošlo na tři tisíce diváků, kteří se mohli účastnit nejen chovatelských přehlídek a ukázek, ale i dalšího doprovodného programu. Už od ranních hodin pozornost poutaly šampionáty hříbat a tříletých klisen chladnokrevných plemen norik, slezský norik a českomoravský belgik, o chvíli později se k nim připojil svod klisen a výstavy hřebců plemen hafling a také Shetland pony show. Došlo i na křest, když v rámci výstavy hříbat slovenského teplokrevníka pokřtil dvě kobylky trojnásobný vítěz Velké pardubické Josef Bartoš. Hříbata dostala jména Cassiopeia a Gaia, tato jména vzešla z předchozí ankety na sociálních sítích. Josef Bartoš uvedl také film Žokejové – cesta na Velkou pardubickou, který popisuje nejen jeho přípravy na legendární dostih.

Svou další kapitolu napsala také soutěž v orbě. V oranici u Poplerova skoku se už po osmnácté uskutečnila soutěž O ruchadlo bratranců Veverkových, kterou podporuje obec Rybitví a jejíž výsledky vzešly z národního šampionátu. Zvítězil v ní Miloslav Lankaš, který zapřahal koně Bety a Kryšpín. Současně se konal i XVIII. ročník Mistrovství České republiky v orbě, což byla v Pardubicích premiéra. V kategorii klasický pluh zvítězil Josef Hradec, v otočném pluhu Miloslav Lankaš.

V odpoledních hodinách pak ožila cílová rovina, které své všestranné umění předvedli haflingové, děti v sedlech shetland pony závodily v prvním překážkovém dostihu, představila se chladnokrevná plemena i starokladrubští vraníci – nejprve v zápřeži, vzápětí při drezuře s dámou v sedle a následně také ve službách jízdního oddílu Městské policie Pardubice. K vidění byl také koňský fotbal, westernové ježdění nebo formanská jízda. Vrcholem programu byla show Miloslava Simandla, který se šesti koňmi pracuje v absolutní volnosti.

Tečku za sobotním programem udělalo Mistrovství ČR v těžkém tahu. V něm zvítězil Jiří Borůvka, jehož kůň Kurt při své váze 720 kg utáhl 1500 kg na celkové délce trati 22 metrů. To znamenalo také vítězství v přepočtu tažené váhy na váhu koně. Kurt totiž utáhl více než dvojnásobek své váhy.

V neděli program pokračoval Mistrovstvím ČR v ovladatelnosti s kládou, výstavou plemene hafling a  Okresními dožínkami.

Kateřina Nohavová


Hlavní zprávy

Zprávy odjinud

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Volby do Poslanecké sněmovny se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října 2021 od 14.00 hodin do 22.00 hodin a v sobotu 9. října 2021 od 8.00 hodin do 14.00 hodin.

Akční letáky