Vířivý pohyb vln, které se rozbíjejí o ladné boky lodě, odlesky slunečního svitu, lámající se v kapkách vody stejně jako světlo v českém křišťálu. Šenovská Preciosa Lighting rozvířila vody výstavy novou dynamickou instalací pro jachty a zaoceánské lodě Crystal Wave of Light. Návštěvníci monacké show tak měli možnost ponořit se do hry světla a barev, kterou vytváří třináctimetrový křišťálový vír třpytící se 1 830 kusy křišťálových broušených prizmat. Jejich světlo vnáší osobitou atmosféru do každého prostoru jachty, ať už jde o apartmá, jídelnu, vstupní prostory či schodiště.

V rámci výstavy také v monackém přístavu kotvila jedna ze superjachet, na které bylo možné vidět obří světelnou instalaci vytvořenou sklářskými mistry z Kamenického Šenova. Návštěvníci mohli obdivovat především svítidlo, které se vine podél schodiště, jež prochází všemi šesti podlažími jachty. Studio Nuvolari Lenard se inspirovalo ptačími pírky, která se stala jako symbol letu a volnosti hlavním motivem.

Tým konstruktérů z Preciosa Lighting přišel s návrhem zatočeného kovového rámu, na němž je zavěšeno celkem 34 ručně vyráběných skleněných per. Každý komponent se skládá z více než 52 000 skleněných perel. Maximálního třpytu pak pírka dosahují díky použití patentovaného materiálu StarDust. Na výrobě každého pera o délce 1,5 metru pracovalo 8 lidí po dobu pěti dní.

K motivu pírka odkazují i další svítidla zářící na této dech beroucí lodi, například nástěníky umístěné u zrcadel v luxusních koupelnách. V zasedací místnosti zase poutá pozornost členitá instalace v modré barvě umístěná nad jednacím stolem. Skládá se z křišťálových tendril s jemným žebrováním, které jsou dílem ruční výroby. Do svítidla jsou upevněny tak, aby se vzájemně nedotýkaly. To má nejen designový, ale zejména bezpečnostní význam.

Prostor formální jídelny pak rozjasňuje šest metrů dlouhá světelná instalace zahrnující 64 ručně foukaných křišťálových plátků. Komponenty jsou vytvořeny z opálového skla v kombinaci s jeho pískovanou variantou, která zjemňuje celkový dojem a působí elegantně.

Preciosa Lighting je také hrdým partnerem cen The Honours, které pořádá Monaco Yacht Show ve spolupráci s nadací Superyacht Life. Jejím posláním je ocenit osobnosti, které stojí za inspirativními příběhy, díky nimž je svět jachtingu výjimečný. The Honours a křišťálová trofej Bowsprit měly letos premiéru. První vítězové budou oceněni na Monaco Yacht Show v roce 2023 a společnost Preciosa ve spolupráci s designérem Stephenem Gossem vytvořila úchvatné trofeje pro tyto ceny.

Jan Huk