Aby byl návrat v čase autentičtější, tak přikládáme část úvodu z obrazové publikace s názvem Ústí nad Labem, která vyšla v roce 1976 pod hlavičkou Press Foto Praha. Jen připomínáme, že jde o první díl procházky po krajském městě z let minulých, pokračování přineseme v blízké době.

„ …Tempo rozvoje výstavby se zvyšuje na konci padesátých let a kromě bytových objektů rostou i budovy k účelům administrativním a kulturním. Připomeňme si budovou KNV, Krajské správy ministerstva vnitra, Dům justice, Odborový dům kultury pracujících, letní kino, sportovní areál chemičky, interhotel Bohemia či obchodní dům Labe…“

Protidrogový vlak Revolution train na nádraží Kutná Hora město
Drogové peklo v Kutné Hoře. Vlak ukázal, jak lehce lze propadnout závislosti

Město žije a prudce roste. Připravuje přestavbu centra, připravuje výstavbu Bukova, nových sídlišť.

Lodi na vodní tepně zdraví houkáním prosvětlující se panorama krajského střediska kultury – hraje zde Státní divadlo Zdeňka Nejedlého se třemi soubory, operou, baletem a činoherním studiem, je zde velká výstavní a hudební síň Bedřicha Smetany s bohatou činností a vychází zde Průboj.

V ulicích potkáváme množství mladých tváří. Na vysoké škole studují budoucí učitelé a ve více než desítkách učilišť roste budoucí dělnická třída.

Olomouc není jen historické a studentské město
Olomouc není jen historické a studentské město. Je plné krásných zákoutí

Svou procházku dějinami i městem uzavřeme u vily na Skřivánku u desky osvoboditele města. Večer je odtud překrásný rozhled. Noční město září tisíci světly, stříbrně svítí stuha Labe a od kopců se temně odráží Střekov.