Myšlenka uložit láhve sektu na dno přehrady se zrodila u vinařů z Vinných sklepů Lechovice s cílem potěšit milovníky dobrého vína unikátním produktem.
Klece se sektem byly na dno Vranovské přehrady poprvé spuštěny již v roce 2000, první vydražené lahve se pak k majitelům dostaly o rok později. Tehdy klece nesly devět set lahví. Stejný počet let totiž slavil Vranov nad Dyjí.
Od té doby je členové potápěčského klubu Manta Znojmo ukládají do přehrady každý rok. Sekt zraje v hloubce dvaačtyřiceti metrů pod tlakem pět atmosfér za průměrné teploty pět stupňů Celsia.
Výroba Sektu Vranov ale nekončí výlovem ze dna Vranovské přehrady. Po vyzvednutí musí lahve s alkoholem projít takzvanou finalizací - odstraněním kvasničního kalu, doplněním láhve, uzavřením korkovým uzávěrem a agrafou a uložením do dřevěné krabičky s údaji o konkrétním sektu.
Když potápěči klubu Manta připravovali k vylovení klec uloženou v loňském roce, našli poblíž i malou klec obsahující starší lahve sektu. Ty byly do přehrady potopeny v roce 2000, o rok později je však potápěči nedokázali nalézt a na ztracený sekt se postupem času zapomnělo.
„Ze začátku ukládání se vyráběl sekt cuvée z odrůd Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský a Muškát moravský. Kvalitu tohoto šumivého vína zjistíme až po ochutnání s naším enologem Honzou Hrachovským. Vzhledem k jeho výjimečnosti předpokládáme, že si jej necháme pro firemní potřeby,“ komentoval vzácný nález jednatel Vinných sklepů Lechovice Libor Tvarůžek.
Pomoc potřebným
Lechovický sekt zrající za přispění unikátních podmínek vodní hlubiny se stal mezi gurmány pojmem. Úspěšná tradice ale vznikla také s cílem pomáhat Centru Paraple. Vyzdvižené lahve jsou totiž nabízeny k prodeji a část výtěžku získává právě tato obecně prospěšná společnost.