Jeho cesta je plná zážitků a setkání, na která se nelze připravit a jejíž plánování bere za své tváří tvář realitě kontinentu. Ale právě přijímání toho, že podle slov Miroslava Zikmunda „ Plány jsou od toho, aby se mohly měnit“, umožnilo Tomášovi ochutnat pravé súdánské pivo, být třikrát zatčen a strávit šest nekonečných dní na území nikoho.

Výstava s názvem Afrika snů … a skutečnosti je uspořádána k nedožitým 105. narozeninám legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda, plzeňského rodáka. „Je složená ze srovnávacích fotek legendární cestovatelské dvojice Hanzelky a Zikmunda (H+Z) z Afriky a snímků, jež pořídila Expedice Z101 na stejných místech, ale s odstupem 75 let,“ upřesňuje Linda Piknerová, afrikanistka a členka Expedice Z101.

Na 16 panelech jsou srovnávací snímky z Tuniska, Egypta, Súdánu, Etiopie a Keni, doplněné o příběhy z cestovních deníků H+Z a aktuální postřehy Tomáše Vaňourka, který Afrikou projíždí se svým expedičním speciálem nazvaným po Jiřím Hanzelkovi George.

„Cílem cesty je ukázat, jak se mění svět a my s ním. Prostřednictvím srovnávacích snímků vracíme historii její barvy a věříme, že takto oživíme jedinečný kulturní odkaz spojený s městem Plzní, potažmo celou Českou republikou,“ uvedl Tomáš Vaňourek a dodal: „Výstava vznikla za podpory města Plzně a děkujeme také Muzeu jihovýchodní Moravy a Klubu H+Z za poskytnutí historických snímků.“