Mezi auty Jamese Bonda převládají velkoobjemové sporťáky, obvykle plné smrtících vychytávek geniálního Q. Vozový park Bondových ženských protějšků, ať už spřátelených, nebo usilujících o agentův život, je mnohem rozmanitější, někdy až bizarní. Možná proto je tak těžké na ně zapomenout. Pojďte s námi zavzpomínat na vozy sexy Bondgirls a honičky, jichž se zůčastnily.

Ford Mustang –Goldfinger (1964)

Slonovinový kabriolet Tilly Masterson v podání Tanii Mallet pronásleduje Bondův Aston Martin DB5 v malebném prostředí švýrarského průsmyku Furka. Honičku ukončí až jeden z mnoha vynálezů legendárního Q - nože, které se vysunou Astonu z kol a proříznou pneumatiky projíždějícího Mustangu. Jednalo se o předprodukční vůz, který poskytla automobilka Ford speciálně pro účely natáčení.

Zdroj: Youtube

BSA Lightning – Thunderball (1965)

Další zástupkyně strany zla, agentka Fiona Volpe vládne nejen volantu (divokou jízdou ve Fordu Mustang se jí podaří vyvolat obavy i u neohroženého agenta 007), ale i řidítkům motocyklu. Ze sedla BSA Lightning přináší zkázu svému někdejšímu kolegovi Lippemu, a to odpálením raket integrovaných v kapotáži. Hrabě Lippe a jeho Ford Fairlane končí v plamenech, smrtonosná motorka zase v jezeře, kam ji vražedkyně v kožené kombinéze, ztvárněná Lucianou Paluzzi, po honičce svrhne.  

Zdroj: Youtube
Na zahájení výstavy přijely i některé herečky z rolí partnerek Agenta 007
Spotřeba dílů pro auta agenta 007 je ohromná. Na výstavě jsou i ta nabouraná

Toyota 2000GT – Žiješ jenom dvakrát (1967)

Japonská tajná agentka Aki v charismatickém sporťáku dokazuje, že nejen James Bond ve filmu platí za mistra volantu. Zajímavostí je, že Toyota 2000GT se jako kabriolet nikdy nevyráběla. I pro natáčení měly být původně použity sériové verze kupé, brzy se však ukázalo, že Sean Connery se do kabiny sotva vtěsná a filmování nepřipadá v úvahu. Toyota proto vyrobila speciálně pro tuto příležitost dva exempláře auta se stahovací střechou. Jedno z nich v průběhu let zmizelo ze světa, druhé najdete v muzeu Toyoty v japonském Tokiu. 

Druhá perlička se váže k samotné Aki. Herečka Akiko Wakabayashi neuměla řídit, se všemi scénami v autě proto museli vypomáhat filmové triky nebo dubléři. 

Zdroj: Youtube

Mercury Cougar – Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

Jediná bondovka s Georgem Lazenbym v roli agenta 007 obsahuje parádní honičku, jejímž dějištěm jsou automobilové závody na zasněžené trati. Mercury Cougar se sedmilitrovým osmiválcem a lyžemi na nosiči zdatně uniká limuzíně Irmy Bunt, pravé ruky padoucha Blofelda. Volantem rudého kabrioletu vládne Diana Rigg alias Teresa di Vicenzo, půvabná Bondgirl a jediná žena, kterou agent s povolením zabíjet pojal za svou choť. Manželské štěstí však dlouho netrvalo - Tracy přišla o život v přestřelce přímo v den svatby.

Při natáčení byla použita celkem tři auta, z nichž jedno je nyní v majetku Ian Fleming Foundation. 

Zdroj: Youtube
V Plzni se otevřela expozice Depo Moto Art
Praga Emila Příhody či vůz Lídy Baarové. V Plzni otevřeli muzeum Depo Moto Art

MGB – Muž se zlatou zbraní (1974)

Béžové kabrio MGB se ve filmu mihne jen krátce, za zmínku však stojí. Stejně jako jeho řidička, nezkušená a trochu prostoduchá agentka Mary Goodnight v podání herečky Britt Ekland. 

Zdroj: Youtube

Leyland Sherpa – Špión, který mě miloval (1977)

Skříňová dodávka Leyland Sherpa není právě sexy vozidlo, přesto se postarala o vtipnou scénu ve třetí bondovce s Rogerem Moorem. Ruská agentka XXX (herečka Barbara Bach) zápasí s pákou manuální převodovky a Bond na sedadle spolujezdce trousí lapidární bonmoty, zatímco nebohé auto zvenčí likviduje mutant s přezdívkou Zub. 

Zdroj: Youtube

Citroen 2CV – Jen pro tvé oči (1981)

Akční schopnosti legendární Kachny neboli Citroenu 2CV prověřila nejen jeptiška v Četníku ze Saint-Tropez, ale i uhrančivá Melina Havelock (Carole Bouquet) v další bondovce s Rogerem Moorem. Žluté autíčko se řítí klikatými okreskami, olivovým hájem i uličkami městečka, přitom schytává jednu kulku za druhou, i po několika kotrmelcích přistává na všech čtyřech kolech.

Lotři v Peugeotu 504 končí v koruně stromu a Citroen jede dál, to už je za volantem Bond, který na sedačce spolujezdce obvykle dlouho nevydrží. Filmová Kachna je dnes k vidění v expozici Orlando Auto Musea na Floridě.

Zdroj: Youtube
Topmodelka Naomi Campbell jako „Time stopper“
Krásné ženy a africká kultura. Kalendář Pirelli se u nás vydražil za 200 tisíc

Renault 5 Turbo – Nikdy neříkej nikdy (1983)

Bond v sedle výhružné Yamahy XJ650 Turbo, Fatima Blush (Barbara Carrera) za volantem roztomilého, ale pekelně rychlého Renaultu 5 Turbo. Epická honička v ulicích města představuje působivé schopnosti francouzského hatchbacku s motorem uprostřed a pohonem zadních kol, který byl původně navržen pro rallye.

Zdroj: Youtube

Ferrari F355 GTS – Zlaté oko (1995)

Horské silničky v okolí Monte Carla jsou jako stvořené pro radostnou projížďku. V případě Xenie Onatopp (Famke Janssen) za volantem Ferrari 355 GTS a Jamese Bonda v DB5 se ale řidičské nadšení poněkud vymklo kontrole a vyústilo ve zběsilou honičku nad skalnatými srázy. Obě auta z ní vyvázla bez úhony, ne tak peloton překvapených silničních cyklistů… 

Zdroj: Youtube

Ford Thunderbird – Dnes neumírej (2002)

Jubilejní dvacátá bondovka uvedla první Bondgirl tmavé pleti v podání půvabné Halle Berry. Její korálově červený Ford Thunderbird se ve filmu mihne jen na okamžik, automobilka toho přesto využila k vytvoření limitované edice 007, která byla vyrobena v počtu 70 kusů a lišila se pouze barvou střechy.  

Zdroj: EON, United Artists, Danjaq LLC

Ford KA – Quantum of solace (2008)

Krásná a energická CAmille (Olga Kurylenko) patří k nejcharismatičtějším Bondgirls, řídí však auto verkrze roztomilé a holčičí. Zlatý Ford Ka s logem zločinecké organizace Greene Planet působí v zanedbaných haitských uličkách až nepatřičně, do zdejších stísněných prostor je však jako stvořený. Premiéra Quantum of Solace se příhodně sešla s uvedením modelu na trh, což prodejům zajisté neuškodilo.  

Zdroj: Youtube
Na snímku lze vidět, jak cesta mizí pod vodou.
Passage du Gois: Cesta pro auta, co se každý den objeví a znovu zmizí pod vodou

Land Rover Defender – Skyfall (2012)

V první bondovce s Danielem Craigem představila herečka Naomie Harris sekretářku Moneypenny v docela novém světle. Za volantem Land Roveru Defender v provedení 110 Double Cab bez potíží drží krok s černým Audi A5 a k divoké jízdě ulicemi Istanbulu ani nepotřebuje zpětná zrcátka. 

Zdroj: Youtube

Skútr Royal Alloy – Není čas zemřít (2021)

I agenta 007 někdy zaskočí porucha vozu. Když jeho Defender odmítne nastartovat, nabídne mu odvoz Nomi, agentka britské tajné služby v utajení. Záchranným vozem překvapivě není burácející sporťák, ale maloobjemový skútr Royal Alloy GT125. 

Zdroj: Youtube