Ikonické skútry jsou po celém světě synonymem italského designu a hravého přístupu k životu. Jde zároveň o jeden z nejzdařilejších příkladů kombinace retro stylu a moderního zpracování. Vespu poznáte na první pohled, neboť její podoba se v čase nijak výrazně nemění. O to víc se italská značka dovede odvázat při přípravě barevných variant a speciálních edicí. Na příští rok má nachystaných hned několik pestrých novinek.

Výroční Vespa 946 10° Anniversario

Poprvé se model 946 představil v roce 2013. Vycházel z konceptu Quarantasei, který vznikl jako pocta slavnému prototypu Vespa M56 z roku 1946 - odtud použitá číslice. Právě zmíněný prototyp představoval úplný začátek výroby skútrů v koncernu Piaggio. Model 946 je tedy retro v té nejčistší podobě a postupem času se stal skutečnou lahůdkou pro sběratele. Jeho montáži je dokonce vyhrazena specializovaná výrobní linka. Typickými rysy jsou sedlo zavěšené nad zadní částí, jednostranně uchycené přední kolo nebo specificky tvarovaná zrcátka. 

Piaggio 1 Active – šikovné městské vozítko s hrstkou malých mušek

Po deseti letech Vespa představuje výroční verzi v exkluzivním barevném provedení, jemném odstínu zelené. Stejný odstín se objevil jako horký trend v módních kolekcích pro jaro a léto 2023 na newyorském, londýnském a milánském týdnu módy - další důkaz, že pokud jde o styl, jsou Italové nekompromisní.
Také detaily výroční Vespy mají rafinovanou leštěnou povrchovou úpravu v teplých odstínech, koukněte třeba na paprskové ráfky z hliníkové slitiny, jejichž lamely odkazují na historickou bubnovou brzdu prvních skútrů Vespa (dnešní modely jsou samozřejmě vybaveny účinnějšími kotoučovými brzdami). Dvojitě čalouněné sedlo s prošíváním je stejně jako rukojeti ručně šité. Anniversario bude k dispozici ve dvou motorových variantách - jako stopětadvacítka a stopadesátka, takže v případě menší kubatury vám stačí řidičské oprávnění skupiny B. 

Sportovní Vespa GTV

Označení GTV znamená od roku 2006 tu nejklasičtější klasiku se svým nízko posazeným předním světlem „faro basso“ a odkrytými trubkovými řídítky. Své klasické znaky si zachovává i v aktuální generaci, nyní k nim navíc přidává nejsilnější motor, jaký Vespu kdy poháněl - jednoválec 300 hpe (High Performance Engine) se čtyřmi ventily, kapalinovým chlazením a elektronickým vstřikováním paliva. Jeho výkon činí 17,5 kW neboli 23,8 koní.

Vespa Primavera Pic Nic
Vespa Primavera Pic Nic láká k lenošení v přírodě, doveze i studený drink

Charakteristické světlo je už dnes osazeno výkonnými ledkami a přístrojový štít je plně digitální, což umožňuje zobrazení všemožných cestovních informací. Systém Vespa Mia, který je k dispozici jako volitelné příslušenství, dokáže propojit skútr s telefonem a na přístrojovce zobrazit také upozornění na hovory, zprávy a hudbu. Součástí standardní výbavy je USB zásuvka, která se nachází v přihrádce na vnitřní straně kapotáže, a úložný prostor pod sedlem, vybavený podložkou a praktickým osvětlením. Jen pro novou Vespu GTV je určeno speciální barevné provedení Beige Avvolgente Opaco s kontrastní oranžovou grafikou.

Pestrá Vespa Primavera Color Vibe

Třetí z horkých novinek na první pohled zaujme neotřelým barevným provedením. Primavera patří dlouhodobě k nejoblíbenějším modelům Vespy a objevila se už v nespočtu speciálních edicí. První Primavera vyjela na silnice roku 1968, po čtrnácti letech se však přestala vyrábět a opět ožila až v roce 2014. Od té doby se objevuje ve stále nových a nových podobách. Řada Color Vibe nabízí dvě originální dvoubarevné varianty - oranžovomodrou Arancio Color Vibe a bílomodrou Bianco Color Vibe, ráfky kol, vyrobené exkluzivně pro tuto verzi, mají speciální odstín Ottanio.
Úspěšná Primavera je zářným příkladem faktu, že co je dobré, není třeba měnit. Na její léty prověřenou konstrukci a skvělou ergonomii zákazníci nedají dopustit, i když konkurence se stále rozšiřuje a nabízí celou řadu levnějších městských vozítek. Vespa je zkrátka Vespa a svou cenovku si obhájí jak kvalitou, tak právě neutuchající nápaditostí.